Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cash Back. Banki wolą, kiedy za zakupy zapłacimy kartą

(LUPA); fot. sxc
Część z nas odzwyczaiła się od noszenia przy sobie gotówki
Część z nas odzwyczaiła się od noszenia przy sobie gotówki
Potrzebujesz gotówki a w okolicy nie ma bankomatu? Idź do najbliższego sklepu, być może tam będziesz mógł wypłacić pieniądze.

- Niezależnie od tego czy klient kupuje paczkę gum do żucia w supermarkecie, czy pełny zbiornik paliwa na stacji benzynowej, może wypłacić do 200 zł w gotówce - mówi Michał Sadrakz Open Finance. - Co ósmy punkt przyjmujący płatności plastikowym pieniądzem pozwala wypłacić gotówkę z rachunku oszczędnościowo - rozliczeniowego.

Dzięki tzw. usłudze Cash Back możemy wypłacać pieniądze z konta osobistego podczas płatności kartą za codzienne zakupy. Liczba punktów, w których tak możemy pobrać gotówkę, stale rośnie.

Przeczytaj: Jak zwiększyć zdolność kredytową w 2012 roku? Pierwszy krok: pozbądź się karty kredytowej!

- We wrześniu 2011 roku z tej usługi można było skorzystać w około 25 tysiąca miejsc, wobec 23 tysiąca rok wcześniej - dodaje Sadrak.

Jednak nie zyskuje ona zbyt dużej popularności. Wielu ludzi o niej nie wie lub uważa, że nie jest im do niczego potrzebna.

- Odzwyczaiłam się od noszenia przy sobie większej gotówki - przyznaje Joanna Stefaniak z Bydgoszczy. - Nie muszę, bo tak naprawdę wszędzie płacę kartą.

Banki również nie są specjalnie zainteresowane promowaniem takich wypłat. - Po co, skoro najwięcej zarabiają na transakcjach bezgotówkowych, z których mają spore prowizje - twierdzi dr Michał Kisiel, ekonomista serwisu Bankier.pl.

Czytaj też: Oszustwa bankowe. Biorą wysoki kredyt na święta i... w nogi

- Prawie co drugi bank nie daje klientom dostępu do wypłaty gotówki podczas zakupów - dodaje Sadrak. - Jednak w instytucjach, które oferują Cash Back, zwykle jest to operacja bezpłatna lub kosztująca nie więcej niż 50 groszy.

Niektóre banki wprowadzają limity na wypłaty gotówkowe, co może również zniechęcić ich klientów. - Dwie w miesiącu są darmowe, za każdą kolejną trzeba zapłacić cztery złote prowizji - mówi Magdalena Ossowska - Krasoń, rzecznik prasowy Banku Pocztowego.

Przeczytaj również: Urlop za granicą. Lepiej płacić gotówką czy kartą?

- Głównym celem tej usługi jest załatanie dziury w dostępności bankomatów - uważa Kisiel. - Jeżeli mieszkańcy małych miejscowości będą mieli możliwość wypłaty gotówki w swoim sklepie, wówczas jest to przydatne.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska