Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do siedzib fundacji Lux Veritatis w Warszawie, Wrocławiu i Toruniu w ubiegłym tygodniu.
Fundacja o. Rydzyka o Muzeum Historii Żydów Polskich
W sieci pojawiło się oświadczenie organizacji prowadzonej przez o. Tadeusza Rydzyka, w którym można przeczytać:
"Czynności prowadzone są w sprawie dotyczącej rzekomego przekroczenia uprawnień podczas sprawowania funkcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i są związane z finansowaniem ze środków publicznych utworzenia państwowej instytucji kultury pn. Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Podkreślić należy, że analogiczny model partnerstwa publiczno-prywatnego przy tworzeniu państwowych instytucji kultury zastosowano w przypadku wielu podmiotów, takich jak np. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Stroną w sprawie jest Skarb Państwa a nie Fundacja „Lux Veritatis”. Fundacja dobrowolnie wydała żądane dokumenty i udostępniła dane zawarte na nośnikach elektronicznych."
Przedstawiciele służby weszli do budynków fundacji 5 grudnia. Jak dotąd, nikogo nie zatrzymano. Zabezpieczono dokumenty na potrzeby postępowania, które dotyczy nieprawidłowości, w tym przekroczenia uprawnień przez Piotra Glińskiego, byłego ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Chodziło o zawarcie 20 czerwca 2018 roku umowy z Fundacją Lux Veritatis.
Jak z kolei informuje Prokuratura Regionalna w Rzeszowie, podstawę faktyczną wszczęcia śledztwa stanowiły dwa zawiadomienia złożone przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (po przeprowadzonym w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego audycie w zakresie prawidłowości i zgodności z prawem gospodarowania środkami publicznymi) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.
Badają, czy umowa była legalna
- Zakresem śledztwa objęte są wątki związane z zawarciem umowy na budowę, utworzenie oraz prowadzenie wyżej wymienionej instytucji kultury, a także dotyczące sfinansowania tej inwestycji ze środków Skarbu Państwa - informuje prokuratura.
W toku postępowania weryfikowane są - czytamy w komunikacie rzeszowskiej prokuratury - "w szczególności okoliczności związane z prawem do dysponowania nieruchomościami przeznaczonymi przez Fundację Lux Veritatis pod budowę Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Św. Jana Pawła II jak również zapisy zawartej umowy wskazujące na brak obowiązku zwrotu przez założyciela Muzeum przekazanych środków budżetowych w przypadku rozwiązania umowy przez którąkolwiek ze stron".
Jednocześnie, jak się dowiadujemy zainicjowano kontrolę w zakresie "legalności, celowości wydatkowania środków publicznych związanych z realizacją przedmiotowej umowy przez Najwyższą Izbę Kontroli".
