
Okolica centrum także wypiękniała. Jest nowe ogrodzenie. Wyłożono kostkę brukową i wykonano nasadzenia. Na zewnątrz powstał podjazd dla osób z niepełnosprawnościami, a wewnątrz budynku zamontowana została platforma obsługująca dwa piętra. Z kolei boczna ściana przylegająca do terenu centrum jest przygotowana pod mural.

W odnowionym obiekcie swoją nową siedzibę będzie miało Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego, które obecnie mieściło się w III LO.

- Zyskamy nową przestrzeń i to pozwoli nam się rozwijać - mówi Tomasz Izajasz. - Na parterze właśnie przygotowywane są dwie stałe wystawy „Kanał Bydgoski - historia i rola” oraz “Żegluga na bydgoskim obszarze wodnym”. Przygotowują je profesjonalni plastycy, ale w tworzeniu ekspozycji pomagają uczniowie III LO. Na I piętrze planujemy wystawy czasowe np. malarstwa lub fotograficzne nawiązujące do Bydgoskiego Obszaru Wodnego. Przygotujemy też wystawę o faunie i florze Kanału Bydgoskiego oraz warsztaty ekologiczne. Nie zabraknie w tym miejscu żywych lekcji historii. Nowością będą zajęcia Eko-Kanał w ramach, których zorganizujemy warsztaty upcyklingowe dla dzieci.

Popołudniami centrum służyć będzie mieszkańcom. - Będą odbywały się tu zajęcia dla dzieci i młodzieży, np. wokalne, taneczne, plastyczne, teatralne oraz te mające na celu pomóc uczniom w powtarzaniu materiału np. z języka polskiego, matematyki, czy języków obcych - mówi Tomasz Izajasz. - Dwa razy w miesiącu w stałe dni w godzinach popołudniowych planowane są wykłady dla seniorów. Zamierzamy współpracować z organizacjami pozarządowymi i Radą Osiedla Okole. W razie potrzeby udostępnimy przestrzeń na spotkania z mieszkańcami.