Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych to nowa pracowania grudziądzkiego Centrum Kształcenia Zawodowego [zdjęcia]

Alicja Kalinowska
Alicja Kalinowska
Piotr Bilski
Piotr Bilski
Otwarcie Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w Grudziądzu.
Otwarcie Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w Grudziądzu. Piotr Bilski
W grudziądzkim Centrum Kształcenia Zawodowego otwarto Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Koszt uruchomienia pracowni to pół miliona złotych.

Korzystając z nowoczesnego sprzętu, młodzież kształcić się będzie w specjalistycznych kierunkach. I to głównie uczniowie na co dzień będą korzystali z nowej pracowni. - Powinno być jak najwięcej takich miejsc. Zależy nam na tym, aby jak największa liczba uczniów miała możliwość zobaczenia pracy robotów i nauczenia się programowania takiego sprzętu - mówią Julia Błażejczyk i Maja Wełnińska, uczennice w zawodzie technik robotyk w Zespole Szkół Technicznych w Grudziądzu.

Kuźnia kadr technicznych

Oferta nowego laboratorium skierowana jest również do nauczycieli przedmiotów technicznych, którzy będą chcieli podnieść swoje kwalifikacje. - Z tej inwestycji cieszę się z dwóch powodów. Będę miał możliwość podnieść swoje kwalifikacje. Natomiast moi uczniowie na lekcjach będą korzystali ze sprzętu podobnego jaki można spotkać w przedsiębiorstwach – wyjaśnia Artur Kalbarczyk, nauczyciel w Zespole Szkół Technicznych i dodaje: - Na co dzień będziemy mieli dostęp do nowoczesnych robotów. Młodzież pozna ich pracę nie tylko na praktykach zawodowych, ale również w szkole. Nie będzie już takiego rozdźwięku pomiędzy szkołą, a zakładem pracy.

Wspólny projekt miasta i Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych to wspólny projekt Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i miasta.

- Powstanie pracowni jest przykładem dobrej współpracy z samorządem. Jedno z urządzeń zostało zakupione przez nas, drugie przez Grudziądzki Park Przemysłowy. Natomiast trzecie to inwestycja bydgoskiej firmy Telefonika Kable – mówi Przemysław Sztandera, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i dodaje – Są to urządzenia najczęściej wstępujące w przemyśle. Zależało nam na tym, aby młodzież nabyła umiejętność programowania robotów, które wykorzystują fabryki.

- Cieszę się, że udało nam się stworzyć taki ośrodek, który promuje szkolnictwo zawodowe. Kształci kadrę techniczną, która jest obecnie poszukiwana na rynku pracy - mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza podczas otwarcia Centrum Programowania Robotów Przemysłowych.
W założeniach nowo powstałego centrum jest również prowadzenie szkoleń dla przedsiębiorców, którzy chcieliby unowocześnić swoją firmę.
Centrum Programowania Robotów jest drugim , które powstało w naszym województwie. Pierwsze zostało otwarte we Włocławku na początku tego roku.

Zdjęcia z otwarcia Centrum Programowania Robotów w Grudziądzu zobacz w naszej galerii:

Otwarcie Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w Grudziądzu.

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych to nowa pracowan...

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska