Inowrocławskie CPRP jest czwartą taka filią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, po Gdańsku, Włocławku i Grudziądzu. Znajduje się w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych.
- Centrum ma na celu przygotowanie młodych ludzi oraz dorosłych do wyzwań czwartej rewolucji przemysłowej, czyli tak zwanego Przemysłu 4.0, poprzez zapewnienie im dostępu do najnowszych technologii. Jest ono odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów w dziedzinie przemysłu przyszłości - słyszymy od przedstawicieli inowrocławskiego starostwa.
Mówiąc najkrócej, głównym celem CPRP jest kształcenie przyszłych specjalistów w dziedzinie robotyki i automatyki.
- To ważny krok w rozwoju naszego regionu. Centrum Programowania Robotów Przemysłowych będzie miejscem zdobywania wiedzy, rozwijania umiejętności i inspirowania do rozwoju. Współpraca z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną pozwala w szerszym zakresie otworzyć się na nowoczesność, przyczynić się do zacieśnienia kontaktów między przedsiębiorcami a naszymi szkołami - podkreśla Wiesława Pawłowska, starosta inowrocławski.
Natomiast Błażej Konkol wiceprezes zarządu PSSE dodaje: - Otwarcie Centrum w Inowrocławiu to kolejny dowód na to, że region kujawsko-pomorski stawia na innowacje i rozwój kompetencji przyszłości. To także szansa dla lokalnej społeczności na zdobycie umiejętności, które są coraz bardziej pożądane na rynku pracy.
Jak informowano podczas uroczystości otwarcia, Centrum Programowania Robotów Przemysłowych będzie prowadziło lekcje pokazowe dla uczniów i szkolenia certyfikowane dla dorosłych.
CPRP wyróżnia się nowoczesnym wyposażeniem, w tym robotami przemysłowymi, na których uczestnicy szkoleń mogą praktycznie ćwiczyć swoje umiejętności. W ramach centrum działa nowoczesny symulator spawania w technologii VR, który umożliwia naukę w bezpiecznych, wirtualnych warunkach.
Zajęcia w CPRP prowadzone będą przez wykwalifikowaną kadrę ekspertów, a małe grupy szkoleniowe zapewnią indywidualne podejście do każdego uczestnika.
Co najważniejsze, oferta Centrum skierowana jest zarówno do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, jak i do dorosłych, którzy chcą zdobyć nowe kwalifikacje. Lekcje pokazowe trwać będą tam 1,5 godziny, obejmując zarówno teorię, jak i praktyczne przykłady działania robotów. Szkolenia certyfikowane, współfinansowanie przez Fundację Villum, potrwają natomiast 21 godzin i kończyć się będą wydaniem imiennego certyfikatu.
W uroczystym otwarciu CPRP uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, biznesu, edukacji oraz mediów, którzy mieli okazję zapoznać się z nowoczesną ofertą edukacyjną CPRP. Otwarcia Centrum gratulowali obecni na uroczystości wicewojewoda Michał Koniuch i Dariusz Kurzawa, członek Zarządu Województwa. Kujawsko-Pomorskiego.
