Przekształcanie miejskich lub gminnych ośrodków pomocy na centra usług to nowy trend. Gmina Sępólno Krajeńskie znalazła się gronie siedmiu samorządów w województwie kujawsko-pomorskim, które zdecydowały się podjąć takie wyzwanie. Na przeprowadzenie całej operacji samorząd dostał z Urzędu Marszałkowskiego wsparcie w wysokości ponad 7 milionów złotych.
- Przeznaczone ono będzie nie tylko na polepszenie warunków pracy w istniejącym obiekcie, ale też na rozszerzenie usług. Powstanie np. wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego dla naszych mieszkańców, będzie też zakupiony samochód przystosowany do osób niepełnosprawnych, którym będziemy świadczyli pomoc naszym mieszkańcom – zapowiada Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna Krajeńskiego.
Co ważne, dotychczasowe usługi, które świadczył OPS nie zostaną wstrzymane. Przekształcenie placówki w Centrum Usług Społecznych umożliwi za to rozszerzenie oferty świadczeń pomocowych.
Budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego
Pod skrzydłami CUS będzie też działało Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Sępólnie. To nowa instytucja, w której pomoc znajdą osoby starsze lub niepełnosprawne, wymagające specjalistycznego nadzoru. Placówka będzie prowadziła także opiekę wytchnieniową. Jest to czasowa opieka na czas, gdy stały opiekun nie ma z kim pozostawić osoby obłożnie chorej lub niesamodzielnej.
Obiekt, w którym takie usługi będą świadczone powstanie w pobliżu żłobka. Prace budowlane ruszają lada moment. Miejscowy Zakład Transportu i Usług, który wykona to zadanie, ma już pozwolenie na budowę.
- Wszystko ma być gotowe jeszcze w tym roku. Inwestycja zakłada wzniesienie nie tylko budynku, ale także zagospodarowanie terenu wokół. Urządzona tam będzie też wiata wypoczynkowa, siłownia plenerowa i ogródek z zielenią – mówi burmistrz.
Całość będzie kosztowała ok. 4 milionów złotych. Zadanie to w 80 procentach będzie dofinansowane z pieniędzy otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
