Piotr Rutkowski
Jan-Krzysztof Duda jeszcze nie doznał porażki w finałowym turnieju Champions Chess Tour PIERRE-PHILIPPE MARCOU/AFP/East News
Jan-Krzysztof Duda pokonał Holendra Anisha Giriego 2,5:0,5 w trzeciej rundzie finałowego turnieju online szachów szybkich (pula nagród 216 tys. dol.), kończącego tegoroczny cykl Meltwater Champions Chess Tour i jest współliderem klasyfikacji.

Polak po trzech rundach ma dziewięć punktów, podobnie jak lider tegorocznego cyklu Norweg Magnus Carlsen, który także wygrał trzy mecze bez konieczności dogrywki.

Środową rywalizację z najlepszym szachistą Holandii, który w dwóch pierwszych rundach pokonał po 3,5:2,5 po dogrywkach Wietnamczyka Liem Quang Le i 17-letniego Hindusa Rameshbabu Praggnanandhaę, arcymistrz z Wieliczki rozpoczął od wygranej białymi. Drugą partię zremisował czarnym kolorem. Sukces w meczu zapewniło mu efektowne zwycięstwo w trzecim pojednynku, który kończył w uśmiechem na ustach.

Jak wypadli pozostali szachiści?

W pozostałych meczach trzeciej rundy lider klasyfikacji generalnej CCT, mistrz świata Carlsen, który zapewnił już sobie zwycięstwo w całym cyklu, wygrał z Mamiedjarowem 3:0, Praggnanandhaa w takim samym stosunku pokonał Le, a Amerykanin Wesley So zwyciężył Erigaisiego 2,5:0,5.

Carlsen, Praggnanandhaa, Giri i So rywalizują, siedząc przed ekranami komputerów w specjalnym studiu w San Francisco. Pozostali grają w domu.

Ośmiu uczestników rozegra siedem rund czteropartiowych meczów systemem każdy z każdym.

Dudę, wicelidera cyklu, który w pierwszej rundzie pokonał Hindusa Arjuna Erigaisiego 2,5:0,5, a w drugiej Szachrijara Mamiedjarowa z Azerbejdżanu 2,5:1,5, czekają jeszcze mecze z czterema rywalami. We czwartek Duda zmierzy się z Le, a w kolejnych dniach z Praggnanandhaą, So i na koniec z Carlsenem.

O Meltwater Champions Chess Tour

Tegoroczna edycja Meltwater Champions Chess Tour, czyli szachowej Ligi Mistrzów, z sumą nagród 1,6 mln dolarów, składa się z dziewięciu imprez. Mecze składają się z czterech partii tempem 15 minut plus 10 sekund doliczane po każdym posunięciu. W przypadku remisu 2:2 odbywa się dwupartiowa dogrywka tempem 5 minut plus 3 sekundy, a gdy i ona nie przyniesie rozstrzygnięcia, zadecyduje tzw. armagedon. Za każdy wygrany mecz w szachach szybkich uczestnik otrzymuje 7,5 tys. dol. oraz 3 punkty. W przypadku rozstrzygnięcia w dodatkowych partiach pula jest dzielona między zwycięzcę (5 tys i 2 pkt) i pokonanego (2,5 tys. i 1 pkt).

Finałowy turniej zakończy się w niedzielę 20 listopada.