W regionie wsparcie dostaną: Chełmża (gmina), Gostycyn i Janikowo. W woj. pomorskim m.in. Czersk. Dostaną tyle pieniędzy, o ile wnioskowały.
Wigor, to projekt ministerstwa pracy i polityki społecznej na centra dziennego pobytu i aktywności seniorów. Przez wiele samorządów był krytykowany, bo teraz resort daje pieniądze na remont i doposażenie, dopłaca do kosztów utrzymania, później jednak gmina będzie musiała wziąć to na swoje barki.
W gminie Chełmża od 2008 roku regularnie odbywają się gminne spotkania seniorów, wiosną - majówka, jesienią - dzień seniora. Cieszą się dużym zainteresowaniem. W gminie nie działa żaden klub seniora.
- W 2013 roku przeprowadziliśmy ankietę, w której wyszła potrzeba utworzenia dziennego domu seniora - mówi Anna Bykowska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży. - Dobrze się złożyło, że ministerstwo akurat ogłosiło konkurs. Wystartowaliśmy w nim i się udało.
Dom dziennego pobytu mieścić się będzie w budynku Urzędu Gminy. - Na razie chcemy zacząć od 15 osób, żeby zorientować się, jak to działa, jak czują się seniorzy, jak to odbiorą - tłumaczy Anna Bykowska. Centrum zacznie działać od października.
W maju wójt Gostycyna przeprowadził ankietę wśród wszystkich mieszkańców gminy w sprawie domu centrum dziennego pobytu seniorów. Czy byliby zainteresowani uczestnictwem w zajęciach? - Przyznam, że wyniki nie były dla nas zbyt zadowalające - mówi Iwona Śpica z gostycyńskiego UG. - Odpowiadali, że gdyby działało, toby się zapisali.
W gminie działają trzy kluby seniora, które skupiają około 70 osób. Od nich wójt miał informacje, że jednak przydałoby się miejsce, w którym można spotykać się codziennie. W klubie spotkania są raz na tydzień albo rzadziej.
Gostycyńskie centrum też będzie dla 15 osób, na początek. Mieścić się będzie przy ul. Słonecznej 4. Gmina planuje, że z czasem jego prowadzenie przejmie spółdzielnia socjalna.
W obu gminach około 18 proc. mieszkańców jest w wieku powyżej 60 lat. Dzienne centrum aktywności seniora musi zapewnić zajęcia aktywizujące, rehabilitację, co najmniej jeden ciepły posiłek.
W kraju pomoc z rządowego programu Wigor dostanie 119 samorządów, najwięcej zgłosiło się z Wielkopolski i Śląska - po 14 gmin, po 11 z Mazowieckiego i Podkarpackiego.
Czytaj e-wydanie »