Po raz siódmy w tym roku zorganizowano kwestę na śliwickim cmentarzu. Mieszkańcy chcą ocalić piękne pomniki przed zniszczeniem. Do tego potrzebne są pieniądze. Właśnie Społeczny Komitet Odnowy Zabytków w Śliwicach podliczył tegoroczną zbiórkę - zebrano 8 tys. 189zł. - Dzięki dotychczasowym zbiórkom mamy 45 tys. 681,73 zł - informują organizatorzy.
- Do tej pory z tych środków udało się odnowić 22 zabytkowe pomniki.Na cmentarzu, jako zabytkowe, sklasyfikowano 130 nagrobków. - Zostało 108 do odnowienia - informuje Andrzej Urbański z urzędu.
- Nie wiem, czy wszystkie będą nadawały się do renowacji. Można powiedzieć, że czeka nas jeszcze sporo pracy. Cmentarz parafialny rzymsko-katolicki w Śliwicach jest wpisany do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Bydgoszczy w 1993 r.
Zespół zabytkowych nagrobków pochodzi z lat 1906 - 1917 r. Nagrobki wykonane były przez warsztat lokalny, stosujący rzadką technikę narzutu, bogato zdobionego wielobarwnymi, przeważnie geometrycznymi, szklanymi mozaikami oraz wypukłymi reliefami o motywach geomorficznych. Ornamentyka nagrobków i zastosowanie barwnego szkła koresponduje z bogatą dekoracją wnętrza kościoła w Śliwicach z przełomu XIX i XX w. Elementy architektoniczne pomników odwołują się do symbolicznych treści chrześcijańskich. Motyw skał i groty, często cytowany w śliwickich nagrobkach, nawiązuje do lokalnego nurtu związanego z pojawieniem się kultu Matki Boskiej z Lourdes. - Grupa śliwickich nagrobków stanowi oryginalny i niespotykany przykład małej architektury sepulkralnej, nie mającej odpowiedników w regionie - podkreślają członkowie stowarzyszenia. - Trzeba je ocalić.