MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcecie bajki? Oto bajka...

ZBIGNIEW POLITOWSKI zbigniew.politowski@pomorska .pl
W rejonie wsi Smolniki kręcono sceny do "Pana Tadeusza" i "Doliny Issy"
W rejonie wsi Smolniki kręcono sceny do "Pana Tadeusza" i "Doliny Issy"
Jeżeli ktoś chce uciec od zgiełku i szarej rzeczywistości, spędzić urlop w scenerii cudownej przyrody i wspaniałych ludzi to Suwalszczyzna jest miejscem idealnym. Jeden z miłośników tego regionu określił go mianem "najpiękniejszego dziedzińca Rzeczpospolitej" i w tej poetyckiej frazie nie ma krzty przesady. To kraina jak baśń.

Jak uśmiech dziecka

Suwalszczyzna jest najdalej wysuniętym na północny wschód regionem Polski. To "kraina jak baśń", która zachowała naturalne walory przyrodnicze i bogactwo dziedzictwa kulturowego, będące wynikiem jej burzliwej historii. Można znaleźć tu ślady Jaćwingów, Staroobrzędowców, Litwinów, Żydów oraz innych narodowości. Występująca - zwłaszcza w Puńsku i Sejnach - wielość zwyczajów i tradycji oraz przeplatanie się kultur decydują o wyjątkowym kolorycie tego regionu pogranicza. Jak napisał zakochany w tej ziemi regionalista Antoni Patla: "Wzięła co Suwalszczyzna z mocy Tytana, z rzeźby Fidiasza i z uśmiechu dziecka".

Polodowcowe piękno

Niezwykłym wyróżnikiem Suwalszczyzny są zróżnicowane formy polodowcowego krajobrazu, co daje zniewalające wprost urodą pejzaże - morenowe wzgórza z mnóstwem okolonych nimi malowniczych jezior. Zapiera dech urodą zwłaszcza północna część Suwalszczyzny, nie bez przyczyny nazywana "Małymi Bieszczadami", "Bieszczadami północy" lub "Małą Szwajcarią". Najlepsi reżyserzy chętnie wybierają te zakątki na plenery. W okolicach letniskowej wsi Smolniki na północnej Suwalszczyźnie, miejsca uważanego za jedno z najpiękniejszych w Polsce, kręcono niektóre ujęcia do "Pana Tadeusza" i "Doliny Issy". Nad jeziorami w okolicach Augustowa powstał urzekająco piękny film "Żywot Mateusza".

Parki na straży

Ten region Polski to także osobliwości fauny i flory oraz klimat o cechach kontynentalnych z gorącym latem i prawdziwą zimą, stwarzający wspaniałe warunki do życia wielu gatunków roślin, także niezwykle rzadkich. Dla ochrony bogactwa przyrody utworzono Suwalski Park Krajobrazowy i Wigierski Park Narodowy.
Perłą Wigierskiego Parku Narodowego jest najpiękniejsze i największe w regionie jezioro Wigry, uważane za najczystsze w Polsce. W centrum parku znajduje się odrestaurowany XVII-wieczny Klasztor Kamedulski, w którym wypoczywał podczas VII pielgrzymki do Polski w czerwcu 1999 r. Jan Paweł II. Ojciec Święty odbył też rejs statkiem "Tryton" po Wigrach.
Suwalski Park Krajobrazowy to najstarszy taki park w Polsce - utworzono go w 1976 r. Jego najcenniejszym walorem jest polodowcowa rzeźba terenu. Tu znajduje się najgłębsze jezioro w Polsce - Hańcza (108,5 m).

Atrakcja za atrakcją

Stateczek "Tryton", którym po jeziorze Wigry płynął Jan Paweł II

Miejsc godnych obejrzenia i "posmakowania" jest na Suwalszczyźnie całe mnóstwo. Począwszy od przeżywającego renesans popularności Augustowa z unikatowym zabytkiem hydrotechniki - Kanałem Augustowskim, Studzieniczną z sanktuarium, które odwiedzał Jan Paweł II, ziemi sejneńskiej zwanej "Małą Litwą", Dowspudy z pałacem Paca, a skończywszy na piękniejących z roku na rok Suwałkach, jedynym na skalę europejską mieście o idealnej klasycystycznej urbanistyce. Nie sposób wymienić wszystkie atrakcyjne punkty, godne zainteresowania turysty i krajoznawcy. Mówi się, że Suwalszczyzna to choroba, jak tatrzańska. I coś w tym jest...

Pieszo, rowerem, kajakiem

Poznawaniu piękna regionu najbardziej sprzyjają aktywne formy wypoczynku - spływy kajakowe Czarną Hańczą, Kanałem Augustowskim czy Rospudą, wycieczki rowerowe po oznakowanych trasach (istnieje tu bardzo rozbudowana sieć wypożyczalni dla cyklistów), przejażdżki konno i bryczkami oraz wędrówki piesze. Warto też poznać kulturę ludową i folklor regionu, jakże odmienny od spuścizny mazowieckiej czy wielkopolskiej. Nigdzie indziej nie usłyszymy zespołu ludowego operującego tak kunsztownym wielogłosem jak obsypany nagrodami chór "Pogranicze" z Szypliszk.

Serce na dłoni

Każdemu, kto zechce poznać Suwalszczyznę polecamy pobyt w gospodarstwach agroturystycznych. Tam można znaleźć ciszę i rodzinną atmosferę. Z taką serdecznością i staropolską gościnnością gospodarzy trudno się spotkać gdzie indziej. Turysta w dom - serce na dłoni. Niejeden gość po kilku dniach czuje się jak domownik. Choć nie brak nowoczesnych hoteli i pensjonatów, my namawiamy właśnie na wypoczynek "pod strzechą".

Kołduny i sękacz

Tak jak inne regiony, ma Suwalszczyzna swoje wspaniałe przysmaki. Kuszą kulinarną ofertą restauracje i gospody, posiadające w menu dania kuchni regionalnej - kartacze, kołduny litewskie, kiszkę i babkę ziemniaczaną, pierogi żmudzkie. Furorę wśród łasuchów robi słodki sękacz.

Izba podpowie

Możliwości spędzenia urlopu na Suwalszczyźnie jest bez liku. Radą, pomocą i konkretnymi propozycjami służy turystom Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna mieszcząca się przy ul. Kościuszki 45 w Suwałkach, tel. (087) 566-58-72, e-mail:
[email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska