Spis treści
Urzędnicy z Chojnic przygotowali program, dzięki któremu będzie można otrzymać mieszkanie komunalne bez kolejki. Warunków jest kilka.
Co zrobić, żeby otrzymać mieszkanie komunalne w Chojnicach bez kolejki?
- być na liście oczekujących na przydział lokalu,
- złożyć wniosek,
- podpisać umowę na remont lokalu,
- wyremontować mieszkanie na własny koszt w ciągu sześciu miesięcy od podpisania umowy,
- podpisać umowę na wynajem.

Na wspomnianej liście oczekujących na przydział mieszkania komunalnego w Chojnicach jest ponad 200 nazwisk. I to właśnie dla nich jest przygotowany program.
- Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Chojnicach przygotował siedem takich lokali. Każdy trzeba wyremontować. Kosztorysy opiewają na kwoty od 30 do 100 tys. zł. Każda z chętnych osób otrzyma też zdjęcia i sama będzie mogła obejrzeć lokal, którym będzie zainteresowana – wyjaśnia zastępca burmistrza Chojnic Adam Kopczyński i dodaje, że kosztorysy remontów są zawyżone. - Liczymy na to, że oczekujący na mieszkania mają fach w ręku. Remont można zrobić we własnym zakresie, kupując tylko materiały budowlane. Pamiętać jednak trzeba, że po remoncie mieszkanie obejrzy komisja i sprawdzi czy prace zostały wykonane zgodnie ze sztuka budowlaną – dodaje Kopczyński.
Pierwszeństwo w przyznawaniu mieszkań bez kolejki w Chojnicach mają:
- osoby z listy oczekujących,
- posiadacze dzieci,
- małżeństwa z dziećmi,
- osoby posiadające tytuł prawny do lokalu komunalnego ale mieszkające u osób prywatnych,
- długi czas oczekiwania na przydział lokalu,
- deklarujący krótki czas remontu mieszkania.
- W sytuacji gdy będzie kilka rodzin spełniających wymogi, pod uwagę będzie brana opinia społecznej komisji mieszkaniowej. Ostateczna decyzja o przydziale lokalu będzie należeć do burmistrza – zaznacza Adam Kopczyński.
W siedmiu wytypowanych mieszkaniach urzędnicy będą sobie życzyli nie tylko remontu, ale też wymiany źródła ogrzewania. Z lokali zniknąć mają piece etażowe czy kaflowe. Preferowane będą ekologiczne źródła ciepła.
Co ważne, już po wyremontowaniu i zasiedleniu mieszkania, będzie je można wykupić za 50 proc. ceny rynkowej. W takim przypadku nie będzie jednak możliwe odliczenie od ceny kosztów remontu.
O tym, czy program zostanie przyjęty, zdecydują na najbliższej sesji (24 kwietnia 2023 r.) radni z Chojnic. Jeśli uchwała będzie przyjęta, to program ruszy za około trzy tygodnie.
ZOBACZ TAKŻE:
W Chojnicach bez dyskusji z radnymi o planie dla terenu przy Lasku Miejskim. Radni już przekonani?