Zakup apartamentu na wynajem nie zawsze jest doskonałą inwestycją. Nie daj się oczarować sprzedawcom. Sprawdzaj wszystko przed finalizacją - ostrzegają urzędy. Właśnie wystartował drugi etap społecznej kampanii informacyjnej mającej na celu zwrócenie uwagi na ryzyka związane z inwestowaniem w zakup tzw. condohoteli/aparthoteli. Kampania Oczarowani została przygotowana wspólnie przez: Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
Skąd nazwa kampanii "Oczarowani"? Jak tłumaczą eksperci UOKiK-u, określa ona szeroką grupę nieprofesjonalnych inwestorów, jak również konsumentów - osoby poszukujące atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych, nieposiadające jednocześnie niezbędnej wiedzy lub doświadczenia do właściwej oceny dostępnych ofert. Brak świadomości wielu ryzyk sprawia, że takie osoby mogą one łatwo zostać „oczarowane” możliwościami uzyskania szybkich i wysokich profitów.
Inwestowanie w condohotele/aparthotele, czyli głównie apartamenty, pokoje na wynajem krótkoterminowy, oferowane jest coraz intensywniej i z wykorzystaniem różnorodnych form komunikacji. Komunikaty marketingowe, które promują inwestycje w condohotele/aparthotele, często zawierają informacje o bezpieczeństwie lokaty oraz gwarancji osiągnięcia 7 czy nawet 10 procent zysków w skali roku przez kilka, a nawet w perspektywie 10 lat - podaje UOKiK. Jednak przedstawione tam obietnice zysku niejednokrotnie prezentowane są ogólnie, przy wykorzystaniu atrakcyjnej szaty graficznej. Mogą nie uwzględniać jednak przy tym m.in. konieczności poniesienia kosztów wynikających z posiadania nieruchomości, opłacania stosownych podatków, finansowania remontów czy też braku wpływów ze względu na sezonowość najmu lub zwiększoną konkurencję w pobliżu. Inwestorzy decydujący się na zakup tego typu nieruchomości mogą posiłkować się kredytami, co dodatkowo naraża ich na ryzyko finansowe. Może się bowiem okazać, że inwestycja nie tylko nie przyniesie zysków, ale będzie obciążeniem ze względu na konieczność spłaty odsetek kredytu i ponoszenie wydatków na utrzymanie nieruchomości. Niezmienne również pozostaje ryzyko nieukończenia inwestycji lub jej zrealizowanie w sposób budzący zastrzeżenia prawne.
Dostrzegając rosnące zainteresowanie takimi inwestycjami trzy instytucje publiczne współtworzące kampanię zdecydowały się rozszerzyć skalę i zasięg działań informacyjnych.
Jak radzą eksperci w ramach kampanii "Oczarowani", nie bój się zadawać pytań sprzedawcy. Nie kłopocz się tym, że chcesz wiedzieć wszystko o swojej nowej inwestycji. Dąż wytrwale do uzyskania wyczerpujących odpowiedzi.
Na co zwracać uwagę, gdy chcesz zainwestować w apartament na wynajem
Sprawdź:
- Lokalizację - Zapytaj o dokładną lokalizację inwestycji. Dowiedz się czy w okolicy inwestycji jest planowana budowa innych obiektów.
- Status prawny - Zapytaj o status prawny działki. Zapytaj o status prawny decyzji o pozwoleniu na budowę i zatwierdzonego w niej projektu budowlanego. Zapytaj, czy deweloper złożył wniosek o zmianę decyzji o pozwoleniu na budowę (w decyzji o pozwoleniu na budowę zatwierdzany jest projekt budowlany - istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę np. w zakresie zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę).
- Finansowanie - Zapytaj z jakich środków deweloper finansuje inwestycję. Zapytaj jakie zabezpieczenia stosuje deweloper.
- Przedmiot inwestycji - Czy wiesz, co kupujesz? Lokal, pomieszczenie mieszkalne, lokal użytkowy czy udział? Zapytaj o realizowane udogodnienia towarzyszące inwestycji.
- Treść umowy - Przeczytaj umowę zanim ją podpiszesz. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości związane z jej treścią. Skonsultuj się ze specjalistą, jeśli masz trudności ze zrozumieniem treści umowy.
- Sytuację dewelopera - Zapytaj o doświadczenie dewelopera. Zbadaj sytuację finansową dewelopera.
- Zarządzających nieruchomością - Zapytaj o doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami. Dowiedz się, kto będzie zarządzać Twoją inwestycją.
- Zyski - Zapytaj, od jakiej wartości zysk jest liczony (np. wartości mieszkania w stanie deweloperskim czy wartości z wyposażeniem) oraz przy jakich założeniach tzw. obłożenia (liczba dni, w których wynajmowany będzie pokój/mieszkanie w ciągu roku). Zapytaj, czy zysk jest prezentowany po odjęciu wszystkich kosztów m.in. zarządzania nieruchomością, podatków bądź składek na niezbędne remonty. Zapytaj z jaką częstotliwością będziesz otrzymywał zysk, czy będzie to następowało co miesiąc czy może kwartalnie?
- Płynność inwestycji - Zapytaj dewelopera o sposoby na wyjście z inwestycji. Być może w warunkach umowy jest zapis o obowiązku odkupu przez niego Twojej inwestycji? Dokonaj oceny możliwości potencjalnej sprzedaży inwestycji w przyszłości już w momencie jej nabywania przez Ciebie.
