https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Bądź szybszy niż choroby układu krążenia i nowotwory: płuc, przewodu pokarmowego, szyjki macicy czy sutka

Monika Smól
Warto korzystać z okazji, aby poddać się badaniom profilaktycznym. Te istotne dla profilaktyki chorób uklądu krążenia można bylo wykonać m.in. podczas WOŚP.
Warto korzystać z okazji, aby poddać się badaniom profilaktycznym. Te istotne dla profilaktyki chorób uklądu krążenia można bylo wykonać m.in. podczas WOŚP. Fot. Monika Smól
W marcu rozpoczną się bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców powiatu prowadzone przez chełmiński szpital.

Kierowane są one do osób zdrowych, mają im pomóc w zachowaniu dobrego zdrowia.

Stawiają na profilaktykę

- Programy profilaktyczne realizowane są w różne sposoby; mają postać porady medycznej, badań okresowych lub celowanych badań profilaktycznych - mówi Karolina Wroniecka, inspektor ds. marketingu i public relations ZOZ Chełmno. - Finansowane są głównie z dwóch źródeł: z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz środków powiatu i gmin. W ramach programów realizowanych przez NFZ w 2010 ubezpieczeni mogą korzystać z bezpłatnych badań, które dotyczą najgroźniejszych chorób.
W ZOZ w Chełmnie prowadzonych jest kilka programów.
- Program profilaktyki chorób układu krążenia, bo one są główną przyczyną zgonów - podkreśla Karolina Wroniecka. - Niewłaściwe odżywianie się, mało ruchu, stres, palenie papierosów i picie alkoholu wpływają na ich rozwój. Wykonywane są więc: badanie poziomu cholesterolu, triglicerydów i glukozy we krwi, pomiar ciśnienia, wzrostu i masy ciała, EKG. Program skierowany jest do urodzonych w latach: 1975, 1970, 1965, 1960, 1955, nie zdiagnozowano ich dotąd pod kątem chorób układu krążenia i w ciągu ostatnich 5 lat nie korzystały z tego programu.
Program profilaktyki raka szyjki macicy skierowany jest do pań w wieku 25-59 lat. Mogą liczyć na: poradę, podczas której m.in. będzie można uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania i problemy dotyczące tej sfery życia kobiety, cytologię, badanie ginekologiczne. Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości nowotworem u kobiet w Polsce.
- Program profilaktyki gruźlicy skierowany jest do dorosłych, należących do naszego POZ, mających kontakt z chorymi na gruźlicę lub posiadającymi przynajmniej jedną z cech: bezrobotny, niepełnosprawny, obciążony długotrwałą chorobą, obciążony problemem alkoholowym, narkomanią, bezdomny - dodaje Karolina Wroniecka. - Nie jest to program dla osób z z rozpoznaną gruźlicą. Z kolei program profilaktyki chorób odtytoniowych ma pomóc w wykryciu nowotworów płuc, które długo są bezobjawowe. Program skierowany jest do palących papierosy powyżej 18 roku życia, zwłąszcza kobiet i mężczyzn w wieku 40 - 65 lat, którzy nie robili badań spirometrycznych w ciągu ostatnich 36 miesięcy.

Podstępny rak

ZOZ będzie też kontynuował powiatowy program profilaktyki nowotworów przewodu pokarmowego, współfinansowany przez Starostwo Powiatowe i gminy, które chcą w nim wziąć udział.
- Rak przewodu pokarmowego zajmuje w Polsce drugie miejsce wśród nowotworów złośliwych: u mężczyzn po raku płuc, u kobiet po raku sutka - informuje nasza rozmówczyni. - W ponad połowie przypadków rak przewodu pokarmowego rozpoznawany jest za późno, gdy jest zaawansowany. Nowotwór ten w najbliższych latach stanie się nowotworem numer jeden u obu płci - tak jak to już zaobserwowano w Europie Zachodniej. Program oparty na kolonoskopii i gastroskopii jest optymalnym sposobem prowadzenia profilaktyki, w dodatku są poważne przesłanki do stwierdzanie, że jest to metoda najbardziej kosztowa, ale i efektywna. Objęci programem są kobiety i mężczyźni powyżej 25 roku życia. Nie skorzystają ci, u których wcześniej zdiagnozowano raka przewodu pokarmowego.
Celem programów profilaktycznych jest zwiększenie wczesnego wykrywania najgroźniejszych chorób i obniżenie wskaźnika umieralności z tego powodu.
- Zależy nam na podniesieniu poziomu wiedzy w społeczeństwie na ten temat i obniżeniu kosztów leczenia poprzez zmniejszenie liczby chorych z zaawansowanymi zmianami wymagającymi przewlekłego leczenia i hospitalizacji - tłumaczy Karolina Wroniecka.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska