Obowiązek ten uchwalili radni przyjmując regulamin utrzymania czystości i porządku w mieście. Celem jest zapobieganie powstawaniu chorób przenoszonych na ludzi i zwierzęta przez szczury i myszy.
Obowiązek ten spoczywa na właścicielach nieruchomości, użytkownikach wieczystych, jednostkach organizacyjnych, zarządzających nieruchomościami w mieście.
- Przed rozpoczęciem odszczurzania należy zaopatrzyć się w trutkę i przechowywać ją w chłodnym miejscu - radzi Katarzyna Grzeszczak z Urzędu Miasta w Chełmnie. - Przed przystąpieniem do akcji należy oczyścić z odpadów i śmieci podwórza, śmietniki, piwnice i strychy, zabezpieczyć artykuły i karmę dla zwierząt, by nie były dostępne dla szczurów i uniemożliwić im dostęp do wody. Należy zadbać o to, aby dzieci, zwierzęta domowe, ptactwo nie miały dostępu do trutki. W okresie jej wyłożenie padłe szczury należy codziennie zbierać i utylizować. W miejscach umieszczenia trutki, zwłaszcza na podwórzach, śmietnikach, strychach, piwnicach, budynkach gospodarczych należy umieścić ostrzeżenie "Uwaga trucizna".
Najpóźniej 1 czerwca należy zebrać trutkę i padłe gryzonie.
- Z deratyzacji należy sporządzić protokół - dodaje Katarzyna Grzeszczak. - Na prośbę odpowiednich służb muszą przedstawić dowody przeprowadzenia deratyzacji, np. rachunki za zakup trutek lub umowy z firmą świadczącą usługi w zakresie deratyzacji, a także protokołu o sposobie i skuteczności podjętych działań.