Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Generał wkroczy do miasta

Monika Smól
Ireneusz Jambor po raz kolejny wcieli się  w postać generała Hallera
Ireneusz Jambor po raz kolejny wcieli się w postać generała Hallera fot. nadesłane
W sobotę wszyscy, którzy przyjadą obejrzeć inscenizację wejścia Błękitnej Armii do Chełmna, poczują się jak uczestnicy zdarzeń z 20 i 27 stycznia 1920 roku.

Od wielu lat grupa miłośników militariów z Chełmna uczestniczy w rekonstrukcjach wydarzeń militarnych w kraju i zagranicą. Od dwóch lat organizują w mieście inscenizację pod hasłem "Historia opowiedziana w zabytkach Chełmna". W sobotę Chełmińskie Bractwo Kurkowe, Urząd Miasta i wielu przyjaciół przedstawi wkroczenie wojsk polskich z gen. Józefem Hallerem po odzyskaniu niepodległości. To było wielkie przeżycie dla chełmnian, Hallerczycy byli symbolem wolności, nadzieją na jej utrzymanie po ponad pół wieku niewoli. Na przystrojonych jedliną i barwami narodowymi ulicach wiwatowano na cześć chluby wojska polskiego - Błękitnej Armii.

Aż 70 błękitnych żołnierzy

- W Chełmnie zobaczymy ponad 70 żołnierzy w błękitnych - szytych na miarę - mundurach, uzbrojonych w karabiny pamiętające zmagania nad Marną - mówi Mariusz Felsmann z Chełmińskiego Bractwa Kurkowego. - Jeszcze nigdy, nawet na imprezach państwowych, nie wystąpiło tylu żołnierzy. W rolę gen. Hallera wcieli się Ireneusz Jambor - brat kurkowy, kawalerzysta, towarzysz husarski. Spiritus movens wydarzenia jest Jerzy Hanisz, który zadbał o każdy szczegół inscenizacji. Prace nad nią trwają od wielu tygodni. Liczymy na pomoc chełmnian.
Organizatorzy apelują do mieszkańców ulic: Dworcowej, Grudziądzkiej i Rynku o wywieszenie flag narodowych, girland, łańcuchów z gałązek jodły lub świerku.
- Pokażmy patriotyzm i uczcijmy pamięć tych, co o niepodległą walczyli, zwłaszcza tych, którzy nie doczekali - dodaje Mariusz Felsmann. - Prosimy o czynny udział w uroczystościach, mszy.

Mundurowi zapraszają

W sobotę rano kilka dziewięcioosobowych zespołów umundurowanych dotrze do: Grudziądza, Świecia, Unisławia, Torunia i Bydgoszczy, gdzie rozda ulotki zapraszając na widowisko.
- Rozpocznie się ono o godz. 15, przed dawnym dworcem PKP - informuje Jerzy Hanisz z Chełmińskiego Bractwa Kurkowego. - Widzowie zostaną przeniesieni do 1920 roku, kiedy to w styczniu, chełmnianie zgotowali gorące powitanie przybyłym żołnierzom, którzy zajmowali Pomorze po wycofujących się Niemcach. Gen. Haller wkroczy w otoczeniu konnicy i piechoty. Po mszy św. polowej, defiladzie na rynku żołnierze przejdą do Osady Rycerskiej. Akcenty francuskie: język, kulinaria, zachowanie, szczegóły umundurowania przybliżą specyfikę wojska tworzonego z polskich ochotników przebywających po 1918 roku w: Kanadzie, Francji, Belgii, Stanach Zjednoczonych.
Widzowie będą mogli uczestniczyć w szkoleniu strzeleckim, degustować francuską zupę z wojskowego kotła. Rozbrzmiewać będzie muzyka akordeonowa, nastąpi przyjmowanie ochotników, fasowanie mundurów, podstawowe szkolenie żołnierza, nauka obsługi pojazdu opancerzonego i przygotowywania posiłków. Będzie wojskowa służba medyczna i pokrzykujący francuscy oficerowie.
Miłą pamiątką będą na pewno zdjęcia z żołnierzami w niebieskich mundurach.
W Baszcie Dominikańskiej obejrzeć można będzie wystawę białej broni.

PROGRAM:

godz. 15 - powitanie gen. Hallera na byłym dworcu PKP
godz. 15.55 - symboliczne powitanie wojska na rynku
godz. 16.15 - msza polowa na rynku w intencji odzyskanej niepodległości i wolności
godz. 17 - uroczysta defilada wojska z orkiestrą dętą
godz. 18 - 19.30 - Osada Rycerska - codzienna służba, szkolenie
ok. godz.19.40 - Osada Rycerska - pokaz sztucznych ogni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska