MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Młodzi chcą zakładać firmy

Monika Smól
Targi przyciągnęły wielu uczniów
Targi przyciągnęły wielu uczniów fot. (mona)
- Targi pracy sprawdzają się, bo w jednym miejscu można dowiedzieć się o sytuacji na lokalnym rynku, ofertach zatrudnienia jakie mają agencje, punkty pośrednictwa i PUP - mówi Damian Pryliński z Folgowa.

Kilkaset osób przewinęło się w ciągu dwóch dni przez salę obrad Urzędu Miasta, gdzie zorganizowano Targi Edukacyjne "Otwarci na młodych". Można było zapoznać się z ofertami edukacyjnymi i zatrudnienia.

- Te targi organizowane są po to, aby pomóc mieszkańcom w znalezieniu pracy - mówi Jarosław Mach z Grubna. - Dostrzegam wiele różnych możliwości, chyba każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Niedawno skończyłem Technikum Ekonomiczne. Od piątku zaczynam studia zaoczne logistyczne w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu. Chciałbym znaleźć pracę w kierunku, w którym posiadam już wykształcenie. Może być w jakiejś firmie jako doradca lub w banku.Ogólnie nastawiam się jedynie na pracę biurową.
Grubnianin złożył dwa podania i zamierza czekać na odpowiedź. - Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć zajęcie, choć z tego typu pomocy korzystam po raz pierwszy - dodaje.
Przypadkiem na targi trafił Damian Pryliński.
- Nie wiedziałem, że się dziś odbywają, ale przyjechałem do Chełmna i szkoda byłoby nie zajrzeć, tym bardziej, że poszukuję pracy - mówi Damian Prylewski. - Mam dziewiętnaście lat. Od poniedziałku jestem bezrobotny.Zwolniłem się z poprzedniej firmy, ponieważ musiałem za daleko dojeżdżać. Uważam, że targi to świetny pomysł na promowanie zatrudnienia. Sam wziąłem kilka ulotek, zajrzę potem do internetu, aby sprawdzić oferty firm.

Magdalena Mrozek, pośrednik pracy z Punktu Pośrednictwa Pracy OHP w Chełmnie podkreśla, że na targach interesujące oferty znaleźć mogła zarówno młodzież, jak również osoby dorosłe.
- W dniu przedsiębiorczości prezentowały się agencje Work Serwice i Manpower oferujące pracę stałą i tymczasową - mówi Magdalena Mrozek, organizator. - W warsztacie doradców zawodowych można było uzyskać porady indywidualne i grupowe, rozwiązać testy w kierunku wyboru szkoły i predyspozycji zawodowych. Można było dowiedzieć się, który bank założy młodzieży konto za złotówkę, a także jak sięgnąć po dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej z PUP-u. Natomiast w dniu edukacyjnym prezentowały się szkoły ponadgimnazjalne i uczelnie wyższe.
O nowych trendach i zawodach można było dowiedzieć się na stanowisku "świat zawodów".
- Obserwujemy modę na zakładanie własnych działalności gospodarczych - przyznaje Magdalena Mrozek. - Młodzież jest coraz bardziej odważna, niektórzy zaraz po ukończeniu szkoły chcieliby mieć firmę. A dzięki takim imprezom, jak ta, zdobywają informacje niezbędne do założenia własnego biznesu. Poza tym, jest coraz więcej instytucji, które świadczą pomoc - na przykład w napisaniu biznesplanu, założeniu konta, co wcześniej nie było tak rozwinięte.

Chętni mogli zrobić sobie test - czy jestem przedsiębiorczy, czy potrafię podejmować decyzje? - bo to niezbędne by być szefem.
- Wielu młodych bez doświadczenia zawodowego szuka pracy u kogoś - dodaje pośrednik pracy. - Jednak ci, którzy już pracowali i nie mają dobrych wspomnień, chcą pracować na własny rozrachunek.
Zapreznetowało się 34 wystawców. Młodzież miała okazję zapoznać się z tematyką pierwszej pomocy. Uczestnicy targów wzięli też aktywny udział w lekcji udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonej przez instruktorów z Policealnej Szkoły Społeczno-Medycznej ze Świecia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska