Zdecydowali, że tematem tegorocznego będzie to woda. I przygotowali atrakcyjne zajęcia. - Podczas warsztatów chemicznych część doświadczeń polegała na badaniu próbek wody pobranych z okolicznych chełmińskich wód. Gimnazjaliści prowadzili też doświadczenia z kolorowymi cieczami. Bardzo chętnie brali udział w zajęciach, bo to przyjemna forma nauki - mówi Wiesława Krawczyk, nauczyciel chemii.
Małgorzata Grabarz na warsztatach biologicznych "Woda źródłem życia" badała z uczniami procesy plazmolizy, deplazmolizy w komórkach roślinnych, osmozy i właściwości wody. Przygotowała też prezentację "Od komórki do biosfery".
Proces plazmolizy zaczynamy od przygotowania preparatu, należy odciąć cienką warstwę komórek skórki cebuli, polać skórkę wodą i pod mikro- skopem obserwować jak zachowuje się - mówi Paulina Zaremba z kl. II c. Widać było jądra komórek, a jak polaliśmy skórkę wodą z solą, to komórki były słabo widoczne, zamazane.
"Fizyka w kropli wody" - to hasło przyświecało warsztatom fizycznym, które przygotowali Marta Pham, Ola Kordowska, Agata Kurzeja, Maliwina Zacharek i Mikołaj Tobolski. Z Kamilą Jasik, nauczycielem fizyki, przeprowadzili doświadczenia wykorzystując właściwości fizyczne wody. Badali zjawisko dyfuzji i kontrakcji cieczy, wytwarzali na powierzchni wody fale koliste i płaskie, zastanawiali się co pływa, a co tonie w wodzie, sprawdzali jaką masę ma litr wody i od czego zależy ciśnienie hydrostatyczne. Wiedzę podsumowali rozwiązując krzyżówki.
Zaś podczas warsztatów geograficznych sprawdzali czy na Ziemi jest wystarczająca ilość wody i czy jest ona potrzebna człowiekowi. Uczniowie eksperymentując i dyskutując doszli do wniosku, że wody przydatnej do spożycia nie jest zbyt wiele i jej jakość wciąż się pogarsza. Nauczycielka Ewa Melerska przypomniała im, że woda nie tylko nasz otacza, ale znajduje się również w nas.