Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Nie mogą stawiać warunków

(mona)
Radny Wojciech Strzelecki apeluje, aby trzeba robić coś, by bezrobocie nie rosło
Radny Wojciech Strzelecki apeluje, aby trzeba robić coś, by bezrobocie nie rosło fot. (mona)
- Rośnie bezrobocie w powiecie - zauważył w interpelacji radny miejski Wojciech Strzelecki. Proponuje, by roboty zlecane przez samorząd, częściej wykonywały lokalne firmy.

Radny wskazał, że wiele robót remontowo-budowlanych, renowacjach czy w szkołach, jest zlecane firmom spoza Chełmna.
- Na przykład malowanie pasów na jezdni - podał przykład Wojciech Strzelecki. - W Chełmnie jest wiele firm szkoleniowych, budowlanych, remontowych. Aby poprawić sytuację i warunki na naszym rynku może można zlecając jakieś prace uwzględnić punkt o konieczności zatrudnienia osób z Chełmna czy wskazać, by na lokalnym rynku kupowali materiały?

Burmistrz Mariusz Kędzierski twierdzi, że w specyfikacji przetargowej nie może być sformułowania "pod warunkiem". - Niezgodne z prawem o zamówieniach publicznych jest wpisanie w specyfikacji, że zlecimy firmie roboty, pod warunkiem, że na przykład zatrudni chełmnian - podkreśla Mariusz Kędzierski. - Tego robić nie można, bo przez to przetarg mógłby zostać unieważniony. Wykonawca, który wygra nie odwoła się, ale firmy, które przegrają zrobią to i racja będzie po ich stronie.
Burmistrz zaznacza od razu, że z wykonawcami negocjuje warunki umowy.- To, że taki warunek nie pojawia się w specyfikacji nie oznacza, że o to się nie staramy - dodaje Mariusz Kędzierski. - To negocjujemy i często z dobrym skutkiem. Przykładem niech będą firmy, które odnawiały nasze zabytki - kiedyś "Restauro" a teraz "Kont-But", które zatrudniały po dziesięć osób z Chełmna, czy niedawno grudziądzka "Delta" - budując dworzec. A odnośnie bezrobocia, sytuacja w przyszłym roku może być gorsza niż w mijającym. Jestem po Powiatowej Radzie Zatrudnienia i już wiadomo, że do pośredniaka trafi w 2011 roku o wiele mniej pieniędzy.

Potwierdza to Sławomir Cieślicki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmnie.
- Mam m.in. wersję roboczą podziału środków Funduszu Pracy: na 2011 rok przeznaczono dla nas 1.855.800 złotych, gdy w 2010 dostaliśmy 6.389.800 zł - mówi Sławomir Cieślicki. - Sytuacja może być trudna. Tym bardziej, że na koniec listopada mieliśmy 3.479 bezrobotnych, ostatniego października stopa bezrobocia wyniosła 18,9 procent. Większa była w ościennych: Wąbrzeźnie - 19,4, Grudziądzu -21 procent.
Dyrektor potwierdził, że firmy wygrywające miejskie przetargi zgłaszają się i zainteresowane zatrudnieniem chełmnian.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska