Organizatorzy przygotowali wystawę poświęconą dawnym nadwiślańskim zawodom.
- Zapraszamy pod Bramę Grudziądzką, gdzie przygotowaliśmy wystawę fotograficzną poświęconą m.in. dawnym nadwiślańskim zawodom, metodom poławiania ryb, rodzajom obecnych na jeziorach i rzekach - zaprasza Natalia Zacharek ze Stowarzyszenia Inicjatyw Twórcze Manowce. - Zadanie pn. Rybacy i szkutnicy ziemi chełmińskiej realizowane jest przez Teatr Ludyczny w ramach programu EtnoPolska 2021 i dofinansowane z budżetu Narodowego Centrum Kultury.
- Zerwany dach, zalane piwnice, powalone konary - to skutki wiatru, burzy, deszczu.
- W Chełmnie odbyły się 2. Długodystansowe Zawody Pływackie Jeziora Starogrodzkiego
- W Chełmnie zorganizowano X Międzynarodowe Spotkania z Folklorem. Zdjęcia
- Tak wyglądał Jarmark Jaszczurczy w Chełmnie. Wielu wystawców. Zdjęcia
Wystawa ma być otwarta pod Bramką przez dwa tygodnie.
To jednak nie wszystko. "Rybacy i szkutnicy ziemi chełmińskiej" - wydarzenie to organizuje Stowarzyszenie Teatr Ludyczny z Chełmna. Organizatorzy szukają odpowiedzi na pytania, jakimi narzędziami dawniej łowiono ryby i jakie znaczenie - społeczne i ekonomiczne - miało szkutnictwo i rybołówstwo?
- Projekt "Rybacy i szkutnicy ziemi chełmińskiej" przybliża wiedzę z zakresu nadwiślańskich zawodów bardziej i mniej znanych - mówi Sebastian Frodyma ze Stowarzyszenia. - Skoncentrujemy się nie tylko na rybakach, ale i na Rybakach, przeprawach promowych i upowszechnianiu wiedzy o nadwiślańskich fachach, które można nazwać ginącymi zawodami. Podczas warsztatów szkutniczych uczestnicy mogą nauczyć się dawnych metod ciosania łodzi tzw. dłubanek, które obecne były na Wiśle jeszcze sto lat temu.
O rybołówstwie na ziemi chełmińskiej
- Jednym z punktów naszej rybackiej przygody są wykłady o dawnym szkutnictwie i rybołówstwie na ziemi chełmińskiej - dodaje Sebastian Frodyma. - Jest merytorycznie i bardzo ciekawie. Spotkamy też praktyka, budowniczego łodzi, który całe życie spędził na Wiśle - bajania, przesądy rybackie i lata praktyki to jego świat - z pewnością przekaże nam to z niezwykłą pasją!
Zadanie to dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Etnopolska 2021.
Zobaczcie zdjęcia
