Chełmno. O jakie fundusze można wnioskować, by wymienić kopciucha na ekologiczny piec

Monika Smól
Monika Smól
Ekodotacje w Chełmnie - skorzystaliście lub planujecie to zrobić?
Ekodotacje w Chełmnie - skorzystaliście lub planujecie to zrobić? Rafał Przybylski
Udostępnij:
- W Chełmnie w 2022 roku kontynuować będziemy systemy dotacyjne dotyczące wymiany źródeł ogrzewania w domach prywatnych na terenie miasta - informuje Artur Mikiewicz, burmistrz Chełmna. Pytamy: kto może ubiegać się o takie dotacje w Chełmnie? W jakiej wysokości?

Na jakie źródła ogrzewania muszą wymieniać stare kotły, by po dotację sięgnąć? Jaką kwotę w tym roku miasto przeznaczy na taką pomoc? Od kiedy program jest realizowany, ile osób skorzystało, jakie środki na to przeznaczono?

W ramach systemu miejskich dotacji o dofinansowania na wymianę źródeł ogrzewania mogą ubiegać się właściciele, współwłaściciele lub najemcy lokalu lub budynku w Chełmnie, którego dotyczy inwestycja.

- Wysokości dotacji to: 300 zł za likwidację każdego paleniska węglowego, z wyłączeniem kotłów C.O., 400 zł za likwidację kotła węglowego C.O., 80 zł – za każdy kW zainstalowanej mocy nowego źródła ogrzewania - wymieni Artur Mikiewicz, burmistrz Chełmna. - Warunkiem uzyskania dofinansowywana zmiany systemu ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne jest likwidacja wszystkich dotychczasowych służących ogrzewaniu pieców lub kotłów c.o. opalanych paliwem stałym (węgiel bądź koks), brak innego źródła ogrzewania oraz zastąpienie systemów ogrzewania opartych na paliwie stałym (węgiel bądź koks), systemami proekologicznymi opartymi na paliwie gazowym lub olejowym. Dopuszcza się zastąpienie istniejącego systemu ogrzewania systemem opalanym biomasą pod warunkiem niskoemisyjnego spalania.

Mieszkańcy Chełmna już w 2021 roku chętnie korzystali z możliwości otrzymania dofinansowania na: wymianę systemu ogrzewania z węglowego na gazowe lub pellet (90 wniosków), instalację paneli fotowoltaicznych (26 wniosków), wykonanie przyłącza gazowego (3 wnioski) oraz instalację pompy ciepła (4 wnioski).

- Budżet był zwiększany trzykrotnie, co pozwoliło na udzielenie dotacji wszystkim wnioskodawcom, których wnioski wpłynęły do urzędu do 30 września 2021 r., a tym samym spełniały warunki regulaminu udzielania dofinansowań - podkreśla burmistrz. - Ostatecznie w terminie obligatoryjnym (do 30.11.2021 r.) z realizacji inwestycji ekologicznych rozliczyło się 110 beneficjentów, co dało łączna kwotę wypłaconych środków z tytułu dofinansowań działań efektywnych ekologicznie w wysokości 317.762 złotych. Wypłacono więc o około 77,5 proc. więcej środków niż w 2020 roku (2020 - 179.005,60 złotych).

Ile na dotacje w budżecie Chełmna w 2022 roku?

W budżecie na 2022 r. także zabezpieczono fundusze na ten cel.

- W budżecie jest na ten cel 180.000 złotych - informuje Artur Mikiewicz. - Dotacje na działania ekologiczne są udzielane od 2009 roku. Aktualny regulamin obowiązuje od 2018 roku. W roku 2021 odnotowaliśmy 123 wnioski na dofinansowanie (w 2020 r. było ich 79). Wpływ na wzrost liczby dotacji na przestrzeni lat, co obserwujemy w statystykach, ma regularne informowanie mieszkańców Chełmna na temat możliwości korzystania z dofinansowań, jak również pomoc przy ich rozliczaniu w urzędzie. Obecnie radnym przedstawiliśmy ponadto propozycję zwiększenia wysokości finansowania w części dotyczącej wymiany źródła ogrzewania - likwidacja miejsc niskiej emisji. Zakładamy, że w I kwartale zmiany ulegną na korzyść wnioskodawców.

Liczby wniosków o ekodotacje w ostatnich latach w Chełmnie

  • 2021 r.: liczba wniosków – 123, liczba udzielonych dofinansowań: 108
  • 2020 r.: liczba wniosków – 79, liczba udzielonych dofinansowań: 63
  • 2019 r.: liczba wniosków – 71, liczba udzielonych dofinansowań: 66
  • 2018 r.: liczba wniosków – 76, liczba udzielonych dofinansowań: 63
  • 2017 r.: liczba wniosków – 32, liczba udzielonych dofinansowań: 23
  • 2016 r.: liczba wniosków – 20, liczba udzielonych dofinansowań: 18

O świadomym wyborze źródeł ogrzewania świadczy na pewno także zajęcie przez Chełmno - w II kwartale 2021 roku - 1. miejsca w ogólnopolskim rankingu gmin, które złożyły najwięcej wniosków do programu Czyste Powietrze. Chełmnianie złożyli ich 120 wniosków.

Chełmnianie złożyli najwięcej wniosków

- W październiku miasto otrzymało wyróżnienie w konkursie EKO-ORŁY, w kategorii Ochrona Powietrza – Lider Czystego Powietrza – gmina od 10 do 20 tys. mieszkańców - podkreśla burmistrz Mikiewicz. - Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Ministra Klimatu i Środowiska. Ranking ocenia aktywność mieszkanek i mieszkańców w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. 120 złożonych wniosków to bardzo duża liczba. Kumulacja wniosków w II kwartale była zrozumiała, podobnie sytuacja wygląda z miejskim programem dotacyjnym. Złożenie wniosku w II kwartale daje możliwość wymiany źródła ogrzewania przed sezonem grzewczym. W II kwartale jako urząd miasta pomagaliśmy mieszkańcom nieformalnie, w odpowiedzi na duże zainteresowanie tematem uruchomiony został w III kwartale formalny punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze”, który funkcjonuje w pokoju 109 Urzędu Miasta Chełmna.

Mieszkańcy zainteresowani dotacjami mogą kontaktować się z Wydziałem Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska. Kierownik wydziału - tel. kom.: 510 044 159, tel. 56 677 17 50 lub e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie