Działalność Stowarzyszenia to umacnianie pamięci historycznej o ludziach i zdarzeniach w obozie wojskowym w Chełmnie. Przypomnijmy, internowani przetrzymywani byli na poligonie wodnym Kępa Panieńska od 5.11.1982 do 2.02.1983 roku. Mieszkańcy Chełmna nie bali się pomagać w trudnym okresie stanu wojennego. Teraz członkowie Stowarzyszenia pamiętają o tych ludziach i starają się o docenianie ich wysokimi odznaczeniami państwowymi.
- Stowarzyszenie współpracuje z osobami, które pomagały nam w różny sposób, utrzymujemy kontakty i co roku organizujemy spotkania w Chełmnie z udziałem władz miasta i społeczeństwa. Zazwyczaj w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 12 grudnia - mówi Tadeusz Antkowiak, przewodniczący Stowarzyszenia Osób internowanych Chełminiacy 1982. - W tym roku uroczystość odbędzie się z obostrzeniami z powodu pandemii. Zaplanowaliśmy ją na 18 czerwca, od godz. 10, w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie. Medale wręczy wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. To wysokie wyróżnienie - medale prezydenta RP przyznane z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.
Wśród osób, które w tym roku zostaną odznaczone, aż połowę stanowią chełmnianie.
Medale dla pięciu chełmnian - w tym dwóch nauczycieli
- Na razie nie zdradzamy nazwisk. Wśród tych osób są dwaj nauczyciele chełmińskich szkół - jeden wciąż pracujący oraz jedna pani będąca już na emeryturze - dodaje Tadeusz Antkowiak. - Obecność swoją potwierdził więc także kujawsko-pomorski wojewódzki kurator oświaty. Pozostała trójka też jest z Chełmna. Pięć osób nie pochodzi z Chełmna, ale wyraziła chęć odebrania medalu właśnie tutaj. Cztery z tych osób to członkowie naszego Stowarzyszenia.
Po uroczystościach odbędzie się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia, na które przyjeżdżają osoby z całej Polski. W sumie organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu osób.
Zobaczcie zdjęcia
