Chełmno - riposta burmistrza Chełmna na zastrzeżenia starosty. Klub starosty pisze odwołanie

Monika Smól
Monika Smól
Takich wyborów uzupełniających do Rady Miasta Chełmna jeszcze nie było
Takich wyborów uzupełniających do Rady Miasta Chełmna jeszcze nie było Czytelnik
Udostępnij:
Jak informowaliśmy wczoraj, Karol Smętek nie wystartuje w wyborach uzupełniających do Rady Miasta Chełmna z klubu KWW Twoje Chełmno, Twój Powiat 2001. Osoby odpowiedzialne w klubie za pilnowanie kalendarza wyborczego przeoczyły termin. Starosta ma żal. Nie tylko do nich, ale też do burmistrza, który - jak mówi Zdzisław Gamański - nie opublikował w terminie obowiązkowych obwieszczeń. Co na to w magistracie?

Mandat za brak maseczki w samochodzie!

Karol Smętek został pozbawiony możliwości startu w wyborach uzupełniających do Rady Miasta Chełmna z klubu KWW Twoje Chełmno, Twój Powiat 2001. Kalendarza wyborczego w klubie mieli pilnować Wojciech Strzelecki - jako przewodniczący i Janusz Błażejewicz. Poinformowali starostę, że termin zgłaszania komitetu przegapili.

Starosta chełmiński napisze do komisarza wyborczego

- Burmistrz Chełmna też nie dopełnił obowiązku i do 16 listopada nie zamieścił obwieszczenia o tym, w jakim okręgu będą wybory, ilu radnych mieszkańcy będą wybierać, ile osób jest uprawnionych do głosowania - mówi starosta Zdzisław Gamański. - Zrobił to po terminie - po mojej interwencji - 18.11. o godz. 13.55. Wszystko było tak ukryte na stronach BIP, by o szczegółach wyborów dowiedziało się jak najmniej mieszkańców. Podobno to, co zrobił burmistrz nie skutkuje zmianą terminów rejestracji komitetów. Zamierzam wystąpić do komisarza wyborczego o przyjęcie zgłoszenia naszego komitetu i kandydata.

Starosta podkreśla, że wybory powinny być przede wszystkim świętem demokracji.
- W Chełmnie to nie będzie święto demokracji - dodaje Zdzisław Gamański. - Burmistrz postąpił tak, jakby mu zależało na tym, by nikt w wyborach nie wystartował poza Krzysztofem Jaruszewskim. Na stronie BIP ogłoszenie umieszczono nie tam, gdzie szczegóły związane z wyborami, radą miasta, a w zakładce o mieście. Wielu mogło nie szukać informacji o wyborach w tym miejscu i nie poznali terminów zgłaszania komitetów.

Burmistrz Chełmna ustosunkowuje się do uwag starosty.
- Do 16.11. do 16.15 w siedzibie komisarza wyborczego w Toruniu można było zgłaszać zawiadomienia o utworzenie komitetu wyborczego - mówi burmistrz Artur Mikiewicz. - Zgodnie z terminem 2.11. zostało podane do wiadomości mieszkańców Obwieszczenia Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z 3.10. w sprawie wyborów uzupełniających do Rady Miasta Chełmna zarządzonych na 10.01.2021 roku zawierające szczegółowy kalendarz wyborczy - w tym w tym zasady i termin zgłaszania komitetu. Te informacje były najistotniejsze i były ogólnodostępne dla osób, które chciały zgłosić komitet. Były na to dwa tygodnie. Obwieszczenie 2.11. znalazło się na stronie BIP urzędu, na tablicy ogłoszeń ustawionej na czas wyborów na ul. Polnej, na tablicach ogłoszeń: przez Urzędem Miasta, w Biurze Rady Miasta i w budynku Urzędu Miasta. Zgodnie z terminem 2.11. podano też do wiadomości mieszkańców komunikat komisarza wyborczego z 30.10. zawierający szczegółowe informacje o zgłaszaniu komitetu wyborczego. Znalazł się na stronie BIP urzędu, tablicy ogłoszeń na ul. Polnej, tablicach przed Urzędem Miasta i w budynku Urzędu.

Burmistrz zapewnia, że sposób publikacji informacji w BIP jest taki sam od wielu lat.
- W zakładce wybory i spisy powszechne są informacje o wszystkich wyborach i spisach. W zakładce Rady Miasta są informacje o działalności Rady Miasta - dodaje Artur Mikiewicz. - 18.11. na BIP zamieszczono informacje o granicy okręgu wyborczego, liczbie radnych w okręgu i siedzibie Miejskiej Komisji Wyborczej. Nie ma tu danych ani terminów dotyczących zgłaszania komitetu. Obwieszczenie było wydane 16.11., jednak przez trudności organizacyjne związane z nieobecnością pracowników z powodu COVID-19 nie znalazło się na BIP. Wybory w Chełmnie zawsze są świętem demokracji. Nieprawdą jest, że ukryto przed ludźmi terminy, których powinni dopełnić, by móc zarejestrować komitet. Nie należy przerzucać odpowiedzialności na innych, jeśli przegapiono termin zgłoszenia komitetu.

Starosta chełmiński kolejny raz zauważa, że burmistrz Chełmna nie zachowuje się, jak koalicjant.
- Widzieliśmy się 11.11. składając wiązanki. Mógł wspomnieć, czy już zgłosiliśmy kandydata - mówi Zdzisław Gamański. - Tak by zrobił koalicjant, bo naszego kandydata powinni taktować jak swojego, skoro umowa zobowiązuje ich do tego, by nie wystawili swojego. Burmistrz niech nie zaprzecza, każdy obserwujący portale społecznościowe jego i urzędu widzi, jak promowane jest tam każdy jego krok. A o takim ważnym wydarzeniu, jak wybory do Rady Miasta Chełmna te portale milczą.

Starosta chełmiński: chory pracownik - to niepoważne tłumaczenie

Zdaniem starosty tłumaczenie, że nie opublikowało się czegoś, bo pracownicy chorują, jest co najmniej mało poważne.
- Miał 16 dni na publikację, od 30.10. do 16.11., więc jest to mało poważne tłumaczenie - wskazuje starosta. - Przez 16 dni nikt nie mógł właśnie tej informacji opublikować? A jednak po mojej interwencji u komisarza wyborczego natychmiast się udało znaleźć w urzędzie miasta kogoś, kto to zrobił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie