Chełmno. Rozpoczęło się głosowanie nad Budżetem Obywatelskim w Chełmnie. Oto propozycje

Monika Smól
Monika Smól
W Chełmnie już rozpoczęło się głosowanie nad Budżetem Obywatelskim. Kilka pomysłów dotyczy działań na plantach
W Chełmnie już rozpoczęło się głosowanie nad Budżetem Obywatelskim. Kilka pomysłów dotyczy działań na plantach Rafał Przybylski
Aż 13 wniosków wpłynęło jako propozycje do przegłosowanie dla mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego w Chełmnie. Do rozdania jest pół miliona złotych z Urzędu Miasta Chełmna. Dla kogoś na pewno ta trzynasta okaże się szczęśliwa. Na co można zagłosować?

Budżet Obywatelski to w Chełmnie w tym roku 500 tys. złotych, o których losie zadecydują mieszkańcy. A dokładnie te osoby, które zagłosują na wybrane zadanie. Propozycji jest 13. A głosować można na stronie https://bo.chelmno.pl. Głosowanie rusza dziś w godzinach popołudniowych (12.05.2021) i potrwa do 4 czerwca 2021 roku.

Większe i mniejsze projekty w Budżecie Obywatelskim Chełmna

Tym razem jednak pół miliona złotych podzielone zostało na dwie pule, tj. 400 tys. zł przeznaczono na działania inwestycyjne (projekty twarde) i 100 tys. zł na działania społeczne (projekty miękkie). To szansa na realizację także mniejszych, społecznie ważnych projektów i ukłon w stronę ich pomysłodawców.

Lista propozycji mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego w Chełmnie

 1. Rozbudowa istniejącego wybiegu dla psów - 300 tys. zł. Autor: Martyna Byczek
 2. Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego ze zbiornikiem wodnym dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmnie - 290 tys. zł. Autor: Tomasz Klemiński
 3. Wybieg dla psów - 50 tys. zł. Autor: Jan Dziomba
 4. Plac zabaw z siłownią - bezpieczna zabawa to podstawa - 110 tys. zł. Autor Dorota Kotowska
 5. Ekologiczne ławki solarne - 64.455 zł. Autor: Katarzyna Kraska-Falkowska
 6. Sala sportowa - 400 tys. zł. Autor: Mariusz Błaszkiewicz
 7. Warto pomagać, warto pomoc przyjmować - wsparcie psychologiczne dla uczniów i ich rodziców - 18.360 zł. Autor: Anna Kordowska
 8. Budowa tężni solankowej - 400 tys. zł. Autor: Magdalena Mrozek
 9. Miejska potańcówka - Big Band Orkiestra - 23 tys. zł. Autor: Joanna Błaszkiewicz
 10. Przesiewowe badania wad postawy u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z wykorzystaniem innowacyjnych urządzeń diagnostycznych - 100 tys. zł. Autor: Milena Zimmermann
 11. Park sensoryczny na Starych Plantach w Chełmnie - 92 tys. zł. Autor: Gabriela Lisewska
 12. Plac do kalisteniki (Street Workout-u) - 82.500 zł. Autor: Dawid Dudziński
 13. Plac zabaw "Na Górce" - 261.712,48 zł. Autor: Marcin Kleczkowski

Co w projektach w Chełmnie?

Rozbudowa istniejącego wybiegu dla psów to projekt dotyczący rozbudowy istniejącego już wybiegu dla psów: powiększenie, wymiana i dołożenie nowego sprzętu dla psów, ale też ławeczki dla właścicieli zwierząt, część ogrodzenia i furtka, budowa schodów od strony zejścia nad Browinę czy instalacja oświetlenia placu.

Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego ze zbiornikiem wodnym dla OSP w Chełmnie zapewni strażakom zwiększenie możliwości operacyjnych podczas działań. Obecny samochód specjalny to 20-letni lekki samochód mitsubishi - dostawczy, który został zaadoptowany jako samochód specjalny. Strażacy OSP Chełmno odnotowują około 100 wyjazdów do działań, czy to ratowniczych, ćwiczeń lub zabezpieczeń. Wyniki plasują ich w czołówce jednostek OSP w województwie pod względem ilości wyjazdów alarmowych.

Wybieg dla psów miałby powstać na os. Raszei - na terenie za nowo wybudowanymi garażami. Wybieg dla psów ma posiadać elementy ćwiczące zręczność psów. Teren wymaga ogrodzenia, uporządkowania i posiania trawy.

Z kolei plac zabaw z siłownią oznacza budowę nowego obiektu dla dzieci i dorosłych przy ul. Brzoskwiniowej. Według wnioskodawców, siłownia byłaby doskonałym miejscem dla polepszenia stanu zdrowia dorosłych chełmnian.

Ekologiczne ławki solarne, czyli zakup i montaż trzech ławek solarnych wykorzystujących energię słoneczną do ładowania urządzeń mobilnych (telefony, tablety laptopy, itp.). Ławki mają wbudowane panele słoneczne, dzięki czemu czerpią energię ze światła słonecznego i mogą ją oddawać w postaci możliwości ładowania urządzeń mobilnych. Mogłyby pojawić się w trzech z proponowanych lokalizacjach: plac zabaw przy Alei 3 Maja, plac przy Placu Wolności, teren przy skateparku, nad Jeziorem Starogrodzkim lub na rynku.

Projekt sali sportowej dotyczy modernizacji i adaptacji budynku magazynowego, który mieści się na ul. Wałowej 1 w Chełmnie celem stworzenia w nim miejsca aktywności dla dzieci, młodzieży i dorosłych z pełnym wyposażeniem sprzętu sportowego służącego do trenowania boksu, kajakarstwa, sportów siłowych.

Warto pomagać, warto pomoc przyjmować - wsparcie psychologiczne dla uczniów i ich rodziców to projekt, który dotyczy zapewnienia pomocy psychologicznej uczniom, rodzicom i osobom z ich otoczenia, po powrocie do szkół po pandemii. Wsparcie będzie udzielane przez psychologów z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem na spotkaniach indywidualnych i grupowych.

Budowa tężni solankowej, która może zostać usytuowana w Parku Pamięci i Tolerancji im. dr. Rydygiera jako lokalizacja optymalna i warta rozważenia lub w alternatywnym miejscu w sąsiedztwie zespołu staromiejskiego. Cel? Prozdrowotny, rehabilitacyjny i leczniczy, poprawa jakości powietrza. To tez miejsce integracji międzypokoleniowej i aktywności w połączeniu z walorem turystycznym.

Miejska potańcówka - Big Band Orkiestra to realizacja koncertów big bandów, które w swoim repertuarze prezentują muzykę z pogranicza jazzu i muzyki popularnej. W kameralnej przestrzeni miejskiej (sugerowane są planty) mieszkańcy nie tylko posłuchaliby, ale także potańczyli i bawili się wspólnie.

Projekt przesiewowych badań wad postawy u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z wykorzystaniem innowacyjnych urządzeń diagnostycznych zakłada objęcie badaniem wad postawy, z wykorzystaniem innowacyjnych urządzeń diagnostycznych, dzieci w wieku przedszkolnym (klasy 0) oraz uczniów klas I - III chełmińskich placówek dydaktyczno-oświatowych. Diagnosta przy użyciu podoskopu zweryfikuje ustawienie symetrii ciała, zostanie dokonana ocena kręgosłupa, miednicy, kolan i stóp. Zostanie też przeprowadzone badanie statyczne i dynamiczne na komputerowej platformie diagnostycznej w celu oceny obciążeń kończyn dolnych i stabilometrii.

Park sensoryczny miałby powstać na Starych Plantach w Chełmnie, ale w przypadku braku zgody ze strony wojewódzkiego konserwatora zabytków, w innym miejscu. Zdaniem wnioskodawcy, brakuje miejsca, w którym można doznać estetycznych, zmysłowych wrażeń, które jednocześnie pobudzą rozwój grupy i jednostek.

Plac do kalisteniki (Street Workout-u) - tu autor projektu wskazuje miejsce realizacji inwestycji na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej, znajdującym się między blokami Chociszewskiego 3 a 5 w Chełmnie. Cel? Aktywizacja wszystkich mieszkańców i poznanie zyskującej coraz większą popularność kalisteniki.

Projekt placu zabaw "Na Górce" to budowa nowego miejsca zabaw na osiedlu, wyposażenie go w wysokiej jakości zestawy zabawowe dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Wnioskodawca wskazuje jako lokalizację os. Skłodowskiej - polanę na górce, znajdującą się za blokiem nr 13a.

O głosowaniu

Głosowanie może odbywać się w punktach stacjonarnych, w punktach mobilnych, korespondencyjnie - przy pomocy formularza karty głosowania dostępnej w Kancelarii Urzędu Miasta Chełmna przy ul. Dworcowej 1 w Chełmnie, opublikowanej w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Chełmna, dostępnej w punktach mobilnych lub za pomocą środków elektronicznych - przy pomocy formularza karty do głosowania w wersji elektronicznej dostępnej na stronie internetowej www.bochelmno.pl.

Głosować może każdy mieszkaniec Chełmna w wieku co najmniej 13 lat przez oddanie głosu na karcie do głosowania. Mieszkaniec może oddać tylko jedną kartę, w której wybiera maksymalnie trzy projekty z zastrzeżeniem, że suma wartości kosztorysowych wybranych zadań nie może przekroczyć kwoty budżetu obywatelskiego.

Jak głosować?

 1. Elektronicznie - na stronie https://bo.chelmno.pl
 2. Tradycyjnie, wypełniając kartę do głosowania w Urzędzie Miasta Chełmna (parter, pokój 101) lub wysyłając kartę na adres urzędu
 3. W wyznaczonych punktach na terenie miasta (w Chełmińskim Domu Kultury, i Miejskiej Bibliotece Publicznej)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie