Rozszerzona strefa płatnego parkowania obowiązuje w Sępólnie Krajeńskim od 3 lipca 2023 roku. Od pierwszych dni funkcjonowania mieszkańcy i radni zgłaszają swoje uwagi, zwłaszcza w kwestii miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnościami.
Chcą darmowych 30 minut
Ostatnie petycja, która trafiła na biurko burmistrza, dotyczy rezygnacji z pobierania opłat przez pierwsze 30 minut postoju w centrum miasta. Takie rozwiązanie sugerują przedsiębiorcy.
„Coraz trudniejsze warunki przyczyniają się do likwidowania indywidualnej działalności gospodarczej. W ostatnich miesiącach lawinowo przybywa pustych lokali, w których prowadzona była działalność usługowo-handlowa. Zjawisko to bardzo niepokoi naszych mieszkańców. Duży wpływ na ten stan mają płatne parkingi w mieście. Brakuje „przyjaznych” miejsc do parkowania – piszą w petycji”.
Czytaj też:
Jak podają autorzy petycji, z pasa od Placu Wolności do Nowego Rynku, miało zniknąć 18 sklepów i punktów usługowych. Sugerują, by miasto wprowadziło 30 minut bezpłatnego parkowania przynajmniej na rynku.
- Tak, by klienci mogli szybko i bez ponoszenia dodatkowych kosztów skorzystać z usług działających jeszcze podmiotów gospodarczych. Taki system działa z powodzeniem przed urzędem miasta i gminy oraz starostwa – zauważają przedsiębiorcy.
Do problemu odniósł się w swojej interpelacji radny Rady Miejskiej w Sępólnie Jacek Kapsa, pytając, jaka przyszłość czeka aktualną Strefę Płatnego Parkowania. Przypomina, że obecna umowa z firmą obsługującą strefę kończy się w grudniu 2025 roku, ale już teraz warto przedyskutować wprowadzenie modyfikacji.
- Wprowadzenie strefy płatnego parkowania było decyzją, która miała swoje uzasadnienie, ale też wywołała kontrowersje wśród mieszkańców i przedsiębiorców. Należy pamiętać, że rachunek zysków i strat w tym przypadku nie powinien ograniczać się wyłącznie do aspektu finansowego - równie ważne są skutki społeczne, gospodarcze i organizacyjne – podkreśla Jacek Kapsa.
Radny pyta, burmistrz odpowiada
Radny w piśmie pyta, czy władze zamierzają przeprowadzić konsultacje społeczne w sprawie dalszego funkcjonowania strefy (jeśli tak, to w jakiej formie i kiedy), o dotychczasowe wpływy do budżetu z tytułu pobranych opłat i czy sugestie przedsiębiorców w skierowanej petycji zostaną uwzględnione.
-"Postulat przedsiębiorców w sprawie 30 minut darmowego parkowania w centrum miasta, zostanie przedstawiony jako propozycja przy tworzeniu projektu nowej uchwały w sprawie strefy płatnego parkowania. Natomiast obecnie wprowadzono możliwość zakupu abonamentów dla przedsiębiorców prowadzących działalność w obszarze SPP i mieszkańców zamieszkujących na terenie SPP, w celu ograniczenia kosztów postoju. Dodatkowo w centrum miasta znajduje się około 80 miejsc, gdzie istnieje możliwość darmowego parkowania (teren wokół kościoła)” – odpowiada wiceburmistrz Marek Zieńko.
Łącznie od początku funkcjonowania rozszerzonej strefy z tytułu pobranych opłat wpłynęło 430 tysięcy złotych, z czego 280 tysięcy w 2024 roku. Jak dodaje zastępca, ewentualne konsultacje mogą dotyczyć zakresu i zasad funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania.
Ostatecznie przyjęcie nowej uchwały i jej zapisów leży w gestii Rady Miejskiej, tak jak było to w przypadku wprowadzenia SPP, jej rozszerzenia i ustalenia stawek.
