Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Spacer, inscenizacja oraz koncert

(mona)
Chełmnianie maja oakzje oglądać inscenizacje różnych wydarzeń historycznych, a największą popularnością cieszą się bitwy
Chełmnianie maja oakzje oglądać inscenizacje różnych wydarzeń historycznych, a największą popularnością cieszą się bitwy (mona)
Na 3 maja przygotowano w mieście kilka imprez.

Członkowie Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury zapraszają na koncert z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpocznie się ona o godz. 11 przy Bramce Grudziądzkiej. Po nim, na godz. 12, burmistrz i dowódca Garnizonu zaplanowali uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Na godz. 10.30, zaplanowano pierwszy w tym roku "Spacerek po Chełmnie". Poświęcony zostanie pamięci Jana Pawła II - "Szlakiem Sanktuarium Maryjnego w Chełmnie". Uczestnicy, z przewodnikiem Anną Grzeszną-Kozikowską, dotrą do zabytków: fary, Bramki Grudziądzkiej, kościoła podominikańskiego oraz Studzienki.
Inscenizację historyczną "Mikołaj z Ryńska bohater czy zdrajca" - w 600 rocznicę ścięcia na rynku w Grudziądzu chorążego ziemi chełmińskiej obejrzymy we wtorek o godz. 21 na Nowych Plantach w Chełmnie.

To już czwarta edycja imprezy z cyklu "Historia opowiedziana w zabytkach Chełmna". Organizatorzy postawili sobie za cel w sposób ciekawy przedstawić życie Mikołaja z Ryńska. W 1397 roku był on współzałożycielem Towarzystwa Jaszczurczego, które cieszyło się przychylnością zakonu krzyżackiego aż do przegranej przez Krzyżaków Bitwy pod Grunwaldem. Chorąży uczestniczył w wyprawach krzyżackich na Żmudź i Gotlandię, był wiernym rycerzem Ulryka von Jungingen w podróżach do Kowna na spotkanie z królem Władysławem Jagiełłą i wielkim księciem Witoldem. Uczestniczył w Bitwie pod Grunwaldem, gdzie w jej kulminacyjnym momencie opuścił chorągiew ziemi chełmińskiej na znak kapitulacji. Za czyn uznany za przedwczesny i złożenie przysięgi wierności królowi polskiemu, ogłoszono go zdrajcą, a następnie zwabiono na zamek w Lipienku i ścięto na grudziądzkim rynku. W klimat w XIV i XV w. wprowadzi muzyka, światło oraz głos narratora, który będzie opowiadał tę historię. W inscenizacji wystąpi około czterdzieści osób z kilku grup rekonstrukcyjnych: Chorągiew Ziemi Chełmińskiej, Zastęp Rycerski i Szwadron Elterm. Odtworzą oni m.in. walki na polu bitewnym i zamku, sceny więzienne, tańce, biesiadę.

Dziś, około godz. 10 i około godz. 21 odbędą się próby. Przedstawienie zaplanowano na jutro, na godz. 21.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska