CHEŁMNO. W niedzielę, od godz. 16, w amfiteatrze będzie można bawić się na XIV Festiwalu Piosenki Biesiadnej i Regionalnej Chełmno' 2010. W Przeglądzie Zespołów Grających Muzykę do Tańca "Zatańczmy razem w Mieście Zakochanych" usłyszymy zespoły weselno - dancingowe rywalizujące o "Złoty mikrofon burmistrza". Wystąpią: duet "Agnus" z Włocławka, grupa "Forte" z Grudziądza i "Aplaus", "Bingo" i "Impuls" z Chełmna. Zaprezentują się też zespoły taneczne z Jordanii, Nepalu, Grecji i Egiptu uczestniczące w Międzynarodowym Festiwalu "Lato Dialogu Kultur". Zmagania oceniać będą członkowie zespołu "Savoy", laureata z 2009 roku, którzy też zaśpiewają. Gwiazdą wieczoru będzie grupa "Fanatic".
CHEŁMNO. XII Turniej Rycerski o Złotą Jaszczurkę Bractw Zaprzyjaźnionych odbywa się w weekend w Osadzie Średniowiecznej przy ul. Kościelnej. W sobotę rozpocznie się od przywitania uczestników o godz. 11. Potem nastąpi oficjalne rozpoczęcie turnieju i przekazanie - przed magistratem przez burmistrza - klucza do bram miasta. Rycerze, którzy przejmą władzę, przemaszerują ulicami. Na godz. 12 zaplanowano turniej łuczniczy i kuszniczy, a ogodz. 14 - rozpocznie się bieg rycerski mieszczan. Godzinę później w turnieju łuczniczym zmierzą się lokalne VIP-y. Na godz. 16 zaplanowano turniej bojowy, a o godz. 21 - inscenizację bitwy. Około15 minut po niej będzie okazja obejrzeć spektakl " Żywioł Ogień''. W niedzielę uroczystości rozpoczną się o godz. 11 - mszą św. w farze. Na godz. 12.30
zaplanowano wręczenie nagród oraz pożegnanie uczestników rycerskiej imprezy.
CHEŁMNO. W sobotę, między godz. 10.30 a 13, nadarzy się okazji, by zwiedzić Basztę Prochową, przy ul. 22 Stycznia. Jest otwarta tylko w soboty - do września. Prezentowana jest w niej wystawa "Z pradziejów Chełmna i okolic" ilustrująca dzieje związane z osadami w Starogrodzie i Kałdusie, ekspozycja etnograficzna.
CHEŁMNO - GRUCZNO. W niedzielę zaplanowano dwa "Spacerki po Chełmnie". O godz. 10 - na wycieczkę rowerową zaprosi Tomasz Budzyński. Powiedzie szlakiem mennonitów - przez Chełmno, Chrystkowo, wał wiślany do Gruczna. Trasa związana jest z Festiwalem Smaku. O godz. 10.30 z Jadwigą Alaba-Wesołowską, można spacerować śladami Ludwika Rydygiera - światowej sławy chirurga - z okazji 160 rocznicy urodzin.