Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Chełmno - weekend w mieście i okolicy. Jarmark Jaszczurczy, "Spacerek po Chełmnie", siatkówka plażowa

Monika Smól
Monika Smól
W weekend przygotowano między innymi atrakcje nad Jeziorem Starogrodzkim w Chełmnie. Będziecie?
W weekend przygotowano między innymi atrakcje nad Jeziorem Starogrodzkim w Chełmnie. Będziecie? Czytelnik
Chełmiński Jarmark Jaszczurczy to impreza z ponad 20-letnią tradycją. Jej kolejna odsłona już w weekend. Co będzie czekać w Chełmnie? Uliczne gawędy - baśnie dla osób w każdym wieku, do świata dawnych podań zaprosi Szymon Góralczyk - bajarz, podróżnik, spacer w poszukiwaniu jadalnych i zdrowych ziół z Sarą Orzechowską, warsztaty tworzenia kaszubskich koszy z Czesławem Hincem - twórcą ludowym z Kościerzyny i tradycyjny jarmark! Imprez i wydarzeń na weekend zaplanowano więcej.

Już w sobotę - od godz. 9 do 19 - podczas corocznego Jarmarku Jaszczurczego, nad którym patronat objęła "Gazeta Pomorska" - będzie okazja spotkać wystawców na ul. Grudziądzkiej w Chełmnie. Nie zabraknie rękodzieła, sztuki, wyrobów tradycyjnych, lokalnych, promujących inne regiony. Zaplanowano spacery zielarskie, na które miejscem zbiórki będzie plac przy ratuszu. Udział może wziąć jednorazowo 30 osób. O godz. 10 i 12 - chwaściory - poznajemy rodzime rośliny użytkowe - spacer zielarski, podczas którego uczestnicy nabędą wiedzę o naszych rodzimych gatunkach ziół. Poznamy nazwy, zastosowanie w kuchni czy lecznictwie roślin, które na co dzień nazywamy „chwastami”. Już z żadnego spaceru nie wrócicie z pustymi rękami!

Wykłady popularnonaukowe odbędą się z kolei w kościele śś. Piotra i Pawła. Tu wejdzie do 100 osób.

Jarmar Jaszczurczy w Chełmnie

W samo południe - rok obrzędowy na Ziemi Chełmińskiej w pigułce. Natalia Zacharek przedstawi przegląd lokalnych obrzędów, rytuałów ludowych i najciekawszych obyczajów typowych dla Ziemi Chełmińskiej. Przedstawiona zostanie kultura duchowa wsi chełmińskiej, której próżno już szukać. Niektóre elementy poszczególnych zwyczajów jednak przetrwały do dziś. Podczas
wykładu nakreślony zostanie stosunek człowieka z początku XX w. do świata przyrody.

O godz. 13.15 - turonie, żandary, herody, czyli wiejska maskarada. Na polskich wsiach od wieków pojawiają się przebierańcy. Chodzą po całym kraju od Bożego Narodzenia, przez karnawał, aż do Wielkanocy. Są trochę straszni, trochę śmieszni – i zupełnie niezwykli. Kim są? Jak się nazywają? Jak wyglądają? Co ich łączy? Co przynoszą i czego chcą? Tego dowiemy się z prezentacji Anny Kaźmierak, autorki książki dla dzieci o kolędnikach.

O godz. 14.30 - medycyna ludowa i rośliny w folklorze polskim - podczas wykładu słuchacze zostaną wprowadzeni w świat ludowych wyobrażeń o chorobie i jej leczeniu. Dowiedzą się także jak traktowane było ziołolecznictwo i dlaczego niejeden znachor wolałby wieść życie „przeciętnego” chłopa.

O godz. 17 zaplanowano wernisaż prac ceramicznych Dariusza Przewięźlikowskiego Rytuał oceanu – obowiązują wejściówki do nabycia przy wejściu. To toruński artysta, który rozpoczyna wystawę eksponatów nawiązujących do stworzeń i roślin oceanicznych. Wystawa to rezultat stypendium marszałka województwa w dziedzinie kultury na 2019 rok. Wystawa potrwa do początku sierpnia.

O godz. 20.40 odbędzie się pokaz ognia i pirotechniki scenicznej - na placu przed Bramką Grudziądzką, a o godz. 21 - EtnoKino
- pokaz krótkometrażowych filmów o tematyce etno - nawiązujących do legend, podejmujących wątki kultury ludowej i realizujące twórcze interpretacje wątków wierzeniowo-rytualnych. Czasem może być strasznie!

Na podwórku SP nr 2 od godz. 10 do 11 i 12.15 – odbędą się warsztaty "Kaszubskie ptaszki z drewna – rzeźba i polichromia" dla osób w każdym wieku. Podczas zajęć stworzona rzeźba ludowa ptaszków kaszubskich pokryta zostanie polichromią. Od godz. 12.30 do 14.30 będzie okazja upleć sobie kosz z korzenia sosny - popularnego materiału plecionkarskiego na Kaszubach.

Jarmark Jaszczurczy będzie też trwał w niedzielę. od godz. 8 do 15 na ul. Grudziądzkiej i rynku znów spotkamy wystawców. Warsztaty, na podwórku SP nr 2, ruszą o godz. 11. Glinoryt - to zajęcia o technice glinorytu. A w godz. 12:30- 13:30 i 13:34-15:15 – Obrazy na szkle - warsztaty dla dzieci powyżej 6 r.ż. - żywotne kolory, złocenia i ludowe dekoracje. Tak wyglądały dawne ludowe obrazy na szkle nabywane kiedyś na odpustach chełmińskich. Na warsztatach nauczą, jak je malować i ozdabiać. Kwiaty, świątki, a nawet wizerunki Matki Boskiej Bolesnej Chełmińskiej. Z takimi własnoręcznie wykonanymi obrazami wyjdzie z daję każdy z uczestników warsztatów.

Wydarzeniem towarzyszącymbędzie wystawa prac - form ceramicznych Dariusza Przewięźlikowskiego ispirowanych rafą koralową pt. Rytuał Oceanu - w kościele śś. Piotra i Pawła.

Siatkówka na plaży w Chełmnie

Druga runda letniego Grand Prix Chełmna w siatkówce plażowej przed nami. 11 lipca o godz. 11 spotykamy się nad Jeziorem Starogrodzkim na plaży. Organizatorami turnieju są Chełmińska Liga Siatkowki TKKF i Urząd Miasta Chełmna.

Podziel się krwią w Lipienku i w Unisławiu

Już 11 lipca można wziąć udział w akcji poboru krwi w Unisławiu. Osoby, które wyrażają chęć jej oddania muszą spełniać określone wymagania m.in. pełnoletność, muszą być zdrowe, nie przekraczające 65 roku życia i ważące przynajmniej 50kg. Akcja potrwa od godz. 10 do 14 na parkingu przed urzędem gminy. Należy zabrać dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku gdy okresowo przed wejściem, na weryfikację oczekiwać będzie więcej niż jeden dawca – prosimy o zachowanie bezpiecznej, min. 1,5 m odległości między osobami w kolejce.

11 lipca także przy OSP w Lipienku w gminie Lisewo można oddać krew dla druha Rafała Pudlewskiego, który 14 czerwca br. uległ ciężkiemu wypadkowi samochodowemu pod Częstochową. Pochodzi z rodziny o strażackich korzeniach. Bardzo aktywny w miejscowej OSP, w której służbę pełnili m.in. jego ojciec i stryj. Obecnie pełni funkcję gospodarza OSP Lipienek. Dzieli swój czas także dla OSP w Trzebczu Szlacheckim. W ostatnim czasie uczestniczył w zbiórce złomu na nowy wóz. Nigdy też nie był obojętny na los innych, był również aktywnym krwiodawcą. Teraz on potrzebuje pomocy. Rejestracja dawców odbywać się będzie od godz. 9 do 14 z możliwością przedłużenia przy dużej liczbie chętnych. Pobór krwi w specjalistycznym autobusie przeprowadzi ekipa medyczna z RCKiK z Bydgoszczy.

"Spacerek po Chełmnie" w niedzielę

Na kolejne darmowe zwiedzanie miasta z przewodnikiem można wybrać się w niedzielę o godz. 10.30. Tym razem nie na dwóch nogach, a na dwóch... kółkach. W jego ramach wycieczka do Jeżewa. Trasa to: Chełmno, Żurawia Kępa - Świecie - Sulnowo - Laskowice - Jeżewo - Tomaszewskie Pole Piskarki - Dziki - Sulnowo - Chełmno - trasa liczyć będzie około 45 km. Grupę powiedzie przewodnik Sławomir Grabowski. Na spacerek rowerowy proszę zabrać dodatkowo strój kąpielowy. Dla chętnych przewidziana, w trakcie przerwy kąpiel w jeziorze Stelchno. W trakcie wycieczki przewidziane są także dwa quizy. Zbiórka - przed chełmińskim ratuszem.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska