Chełmno - wybory uzupełniające do Rady Miasta Chełmna. Nie pójdziecie do urn! Wiadomo, kto będzie nowym radnym

Monika Smól
Monika Smól
Krzysztof Jaruszewski w wolnym czasie m.in. trenuje karate kyokushin
Krzysztof Jaruszewski w wolnym czasie m.in. trenuje karate kyokushin FB K. Jaruszewski
Krzysztof Jaruszewski będzie nowym radnym Rady Miasta Chełmna. Mieszkańcy nie muszą wybierać, nie muszą nawet do 10 stycznia, czyli planowanej daty wyborów, czekać na ich wynik. To właściwie już pewne. - Skorzysta na tym, że Twoje Chełmno Twój Powiat 2001 nie dotrzymał terminu rejestracji komitetu i nie wystawi swojego kandydata - mówi Czytelnik. - Zarejestrował się tylko jeden komitet.

Mandat za brak maseczki w samochodzie!

Karol Smętek nie wystartuje w wyborach uzupełniających do Rady Miasta Chełmna z klubu KWW Twoje Chełmno, Twój Powiat 2001. Dlaczego? Bo w wymaganym terminie klub nie zarejestrował komitetu wyborczego. Czas minął 16 listopada.
- Dużo ludzi na mnie liczyło w okręgu. Jest wiele do zrobienia, a szansa przepadła - ubolewa Karol Smętek.

W chełmińskim klubie nie dopilnowano terminów

Wojciech Strzelecki, przewodniczący klubu TchTP 2001 przyznaje, że myślał, że Smętka zgłosi ktoś inny. Albo że zgłosi się sam.
- Myślałem, że nasz kandydat będzie pilnował terminów i skoro nie startuje w wyborach pierwszy raz to wie, co robić - mówi Wojciech Strzelecki. - Dziś dowiedziałem się, że jest po terminie, a komitet nie został zarejestrowany. Przegapiliśmy datę.

- Nie mam uprawnień do tego, by składać zawiadomienie o utworzeniu komitetu, gdyż nie należy on do mnie - ripostuje Karol Smętek. - To pytanie należy skierować do komitetu TChTP 2001.

Starosta chełmiński podkreśla, że nie jego rolą było pilnować terminów, w których powinno się zarejestrować komitet wyborczy.
- Kalendarza wyborczego mieli pilnować Wojciech Strzelecki jako przewodniczący i Janusz Błażejewicz - mówi Zdzisław Gamański, starosta chełmiński. - Dziś poinformowali mnie, że tego terminu nie dopilnowali. Niestety, burmistrz Chełmna też nie dopełnił swojego obowiązku i do 16 listopada nie zamieścił obwieszczenia o tym, w jakim okręgu będą wybory, ilu radnych mieszkańcy będą wybierać, ilu jest uprawnionych do głosowania. Zrobił to dopiero dziś 18.11. o godz. 13.55 po mojej interwencji, a miał zrobić do 16.11. Wszystko było jak najbardziej schowane na stronach BIP, aby informacje dotarły do jak najmniejszej liczby mieszkańców Chełmna. Niestety, to co zrobił burmistrz nie skutkuje zmianą terminów rejestracji komitetów. Dzwoniłem dziś do delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Toruniu i naszego komitetu nie będziemy mogli już zarejestrować.

Jak podkreśla starosta, wybory powinny być świętem demokracji.

- Ale nie w Chełmnie, tutaj to nie będzie święto demokracji - uważa Zdzisław Gamański. - Nie było stosownego obwieszczenia. Tak, jakby burmistrzowi zależało na tym, aby nikt się nie zgłosił. W BIP-ie ogłoszenie umieszczono nie tam, gdzie są informacja związane z wyborami czy radą miasta, a w zakładce "nasze miasto". Wielu zainteresowanych mogło nie szukać informacji w takim miejscu.

Zarejestrował się tylko jeden komitet - KWW Krzysztofa Jaruszewskiego. Wojciech Strzelecki przyznaje, że - podobnie jak do nas docierały do niego wieści o tym, że Krzysztof Jaruszewski to człowiek burmistrzów, który nie został zgłoszony przez nich oficjalnie, gdyż byłoby to złamanie umowy koalicyjnej i gwóźdź do koalicyjnej trumny. I tylko pozornie startuje jako niezależny. Pytamy o to wiceburmistrza i Krzysztofa Jaruszewskiego.

- KWW Chełmno – Miasto Mieszkańców nie zgłosiło komitetu wyborczego, tym samym nie będzie wystawiało swojego kandydata. Respektujemy postanowienia umowy koalicyjnej - zapewnia Piotr Murawski, wiceburmistrz Chełmna.

Sam zainteresowany też odżegnuje się od układu z burmistrzami.

- Zamierzam zgłosić swoją kandydaturę na radnego z okręgu nr 11 ul. Polna i osiedla im. JP2. Nie jestem kandydatem burmistrza, stratuję jako kandydat niezależny - zapewnia Krzysztof Jaruszewski. - Do rady miasta chcę wejść po to, by pracować na rzecz mieszkańców miasta, a w szczególności mojego okręgu. Propozycję kandydowania otrzymałem od byłego radnego tego okręgu Remigiusza Mikruta, który namawiał mnie do kandydowania.

Z udziału w wyborach zrezygnował sam - wahający się wcześniej - Ariel Witkowski, który miał reprezentować PiS.
- Czas, który mam na pracę, na swój biznes - pomoc żonie jest ograniczony - wyjaśnia Ariel Witkowski. - Nie chciałbym, jak poprzedni radny, w pewnym momencie stwierdzić iż zaniedbuję rodzinę i po prostu zrezygnować. Nie przekreślam startu w kolejnych wyborach. Powiedzmy, że chcę dać się wykazać jedynemu kandydatowi i nie przeszkadzać obecnemu burmistrzowi.

Jak wygląda wyborcza sytuacja w Chełmnie?

- Zgodnie z kodeksem wyborczym przyjmowaliśmy zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych do 16 listopada do godz. 16.15 - mówi Sławomir Michalak, dyrektor toruńskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Otrzymaliśmy jedno zawiadomienie - KWW Krzysztofa Jaruszewskiego.

Co dalej? Powołana przez komisarza wyborczego zostanie Miejska Komisja Wyborcza, następnie KWW Krzysztofa Jaruszewskiego zarejestruje kandydata, wtedy komisarz wyborczy poinformuje obwieszczeniem, że ze względu na postanowienia art. 380 kodeksu wyborczego nie odbędą się tradycyjne wybory - tzn. mieszkańcy nie pójdą do urn 10 stycznia. Komisja uzna kandydata za radnego i sporządzi protokół. Na sesji Rady Miasta Chełmna kandydat złoży ślubowanie i obejmie mandat.

- W Chełmnie takiej sytuacji jeszcze nie było - mówi Sławomir Michalak. - W skali kraju nie są to sytuacje nadzwyczajne. To tzw. wybory niesporne, jeśli nie zgłoszono więcej kandydatów - premiuje się jednego kandydata.

A ten, jak już wiemy, zamierza zgłosić swoją kandydaturę. Krzysztof Jaruszewski już dziś może czuć się zatem zwycięzcą wyborów uzupełniających do Rady Miasta Chełmna, mimo iż na dopełnienie formalności przyjdzie mu czekać do początku przyszłego roku.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie