Chełmnianin z Punktu Informacyjnego Biura Europosła Janusza Zemke brał udział w prelekcji, seminariach i sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w punkcie dotyczącym wniosków, jakie należy wyciągnąć z wypadku jądrowego w Japonii dla bezpieczeństwa jądrowego w Europie
- Była to gorąca debata o japońskim kryzysie atomowym, która rozpoczęła się od protestu części deputowanych przeciwko energii jądrowej - mówi Józef Welter. - Poważnie traktują kwestię bezpieczeństwa nuklearnego, ale europosłowie są podzieleni w sprawie energii atomowej. Komisarz ds. energii uważa, że należy przeprowadzić testy wytrzymałościowe 143 elektrowni w 14 krajach unijnych. Temat był trudny, bo parlament nie przyjął rezolucji w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego.
Dla Józefa Weltera sam pobyt na obradach robił wrażenie.
- Eurodeputowani dostają limit czasu do dwóch minut w dyskusji i w nim się mieścili - zauważył. - Rozmawialiśmy z erodeputowanymi z Polski o roli i rosnących uprawnieniach parlamentu, Strasburgu jako mieście pojednania, doświadczeniach w wykorzystywaniu środków unijnych przez samorządy lokalne. Zwiedziliśmy zabytki, a wracając przez Niemcy - Muzeum Techniki i Motoryzacji w Sinsheim, które nie ma sobie równego w Europie.