Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chemia? Jest wystrzałowa! Europejska Noc Naukowców w Toruniu już za nami

(awe)
Europejska Noc Naukowców w Toruniu przyciągnęła tłumy
Europejska Noc Naukowców w Toruniu przyciągnęła tłumy Lech Kamiński
Jak zrobić w domu szminkę? Czy można zwykłym aparatem sfotografować rodzinę w 3D? I co jest bardziej kwaśne: maślanka czy sok jabłkowy? Na te wszystkie pytania można było poznać odpowiedź podczas Europejskiej Nocy Naukowców w Toruniu

Toruń Europejska Noc Naukowców

Szminka? Da się zrobić

Noc Naukowców to coroczna impreza popularnonaukowa, podczas której uczeni z całej Europy przybliżają nam tajniki nauki. Od dwóch lat - także w Toruniu.

Druga edycja organizowanej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika imprezy przyciągnęła tłumy. Było na co popatrzeć - cały wydział chemii zmienił się w pracownię chemiczną dla każdego. Tuż przy wejściu studenci pokazywali, jak zrobić krem, mleczko do demakijażu czy szminkę. - Nic specjalnie skomlplikowanego - wyjaśniałą prof. Alina Sionkowska. - Wystarczy wosk, tłuszcz i olej, najlepiej roślinny, które trzeba zmieszać w odpowiednich proporcjach. Oczywiście szminki, które kupujemy w sklepach, mają dodatkowe składniki ulepszające, ale już z tych trzech można zrobić pomadkę.

Czytaj też: Noc Naukowców - fascynujące tajemnice na wyciągnięcie ręki [zdjęcia]

Wśród najmłodszych furorę robiło stoisko ze zdalnie sterowanymi robotami. - Najfajniejszy był skorpion kilkuletni Szymon Szypliński nie miał wątpliwości. Starsi mogli zapozować do zdjęć w 3D, które na miejscu były drukowane przez studentów. - Można je zrobić samemu, w domu - tłumaczył Krzysztof Szulżycki z koła naukowego studentów SPIE. - Trzeba tylko ustawić aparat na stole, a potem odpowiedno manipulować jego położeniem.

Alkohol lał się strumieniem

Nie zabrakło też niespodzianek dla dorosłych uczestników: przy kolejnym stoisku chemicy prezentowali jeden z najstarszych znanych człowiekowi procesów chemicznych: fermentację drożdży i destylację alkoholu. Całemu procesowi można było przyjrzeć się przez mikroskop, ale produkt końcowy można było tylko powąchać. - To ma 95 procent - wyjaśniał dr Mariusz Bosiak z katedry chemii organicznej UMK. - Najwyższe stężenie, jakie możemy uzyskać w procesie destylacji.

Tuż obok, na patio, można było zobaczyć, jak wygląda produkcja samogonu w warunkach domowych. Do metalowej kanki kropla po kropli spływał destylat - słabszy, "zaledwie" 55-procentowy.

Żądni przygód mogli spróbować swoich sił w grze terenowej. W zakamarkach budynku wydziału chemii na jej uczestników czekało 12 zagadek chemicznych, które trzeba było rozwiązać w jak najkrótszym czasie.

Polon, rad, ale czad! - czyli wystrzałowa chemia

Przed wydziałem studenckie koło naukowe przygotowało pokazy doświadczeń. Wybuchy, świecące roztwory i dziwne dźwięki przyciągały odwiedzających. - Rewelacja! - Katarzyna Osińska z Torunia na Noc Naukowców przyszła po raz pierwszy. - Nie spodziewałam się takiego rozmachu!

Tuż obok na stanowisku astronomicznym można było obserować niebo i sprawdzić, ile ważyłoby nasze ciało na innych planetach. Nie zabrakło nawet stoiska archeologów, którzy wprowadzali gości w tajniki kuchni naszych przodków. - To tylko jedna z tegorocznych nowości - mówi Aleksander Anikowski z centrum promocji UMK i wymienia kolejne. - Mamy stoiska Collegium Medicum, na których można poddać się elektrostymulacji mięśni, są pokazy chemii kosmetycznej, wykłady - łącznie 22 stanowiska.

To już druga edycja Europejskiej Nocy Naukowców. Rok temu przez imprezę przewinęło się ok. 2,5 tysiąca osób. Organizatorzy szacują, że w tym roku było ich jeszcze więcej i zapowiadają dalszy rozwój. - Ogranicza nas tylko budżet - śmieje się Aleksander Anikowski. - W przyszłym roku będziemy się starać o unijne dotacje, więc mam nadzieję, że impreza będzie jeszcze bardziej rozbudowana.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska