Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Chociaż świadczeń na rodzinę przybywa, nowych dzieci w Tucholi jest coraz mniej

Radosław Osiński
Radosław Osiński
fot. ilustracyjne
Zarówno dane z tucholskiego szpitala jak i liczby z raportu o stanie gminy wskazują jednoznacznie, że efektu „500+” niestety nie ma. W gminie w ubiegłym roku odnotowano wyraźny spadek urodzin.

- Po raz pierwszy od 2010 roku zeszliśmy poniżej 200 urodzeń - jeżeli chodzi o gminę Tuchola podkreślił w dyskusji na sesji radny Ireneusz Wesołowski. - To może wpływać na przyszłość, na inwestycje.

Jak demografia oddziałuje na miejski budżet i inwestycje?

- Im więcej mieszkańców, tym więcej otrzymujemy funduszy z budżetu państwa z różnych transz – wyjaśnia Wojciech Grudzina, skarbnik gminy Tuchola. - Począwszy od części subwencji ogólnej, w dalszej perspektywie czasowej mniejsza będzie także subwencja oświatowa i w przypadku osób dorosłych i pracujących – zmniejsza się udział w podatkach z PIT i CIT.

A skoro dochodów mniej, to więcej trzeba dołożyć z miejskiej kasy
Burmistrz Tadeusz Kowalski niejednokrotnie w dyskusji o budżecie powtarza nie bez racji, że oświata i opieka społeczna to dziedziny życia, które muszą być coraz bardziej dotowane przez lokalny samorząd. - Poziom subwencji oświatowej to 14 milionów a koszty oświaty są dwa razy droższe – podkreśla burmistrz.O tyle mniej zatem w miejskiej kasie można przeznaczyć na remonty, inwestycje czy inne potrzeby mieszkańców.

Liczby są bezwzględne

Wracając do danych demograficznych – zarówno te zawarte w raporcie o stanie gminy jak i z tucholskiego szpitala dają jednoznaczną opinię. Warto te dane porównać:
W mieście i gminie Tuchola w 2017 roku urodziło się 217 dzieci, w 2018.r. - 238, w zeszłym roku tylko 180.

Jak potwierdza nam Lucyna Gorzula, naczelnik USC w Tucholi, minęły czasy, gdy w tucholskim magistracie notowano ponad tysiąc dzieci rocznie. Te liczby dotyczą wszystkich urodzeń w tucholskim szpitalu. W 2017 roku było ich 881, w 2018 – 855, w 2019 – 809. W tym roku dotąd przyszło na świat 334 dzieci.

Mamy już praktycznie połowę roku i raczej poprawy tej statystyki nie należy się spodziewać. - Warto dodać, że to urodzenia zarejestrowane nie tylko w Tucholi, ale też przez rodziców, którzy mieszkają zagranicą – precyzuje naczelnik. Więc „efektu 500+” moim zdaniem nie ma.

Jedynie oddział położniczy w tucholskim szpitalu może pochwalić się dobrą renomą, co przekłada się na spore liczby urodzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska