https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chodniki powiatu świeckiego są bez opieki. I będzie ich więcej

Agnieszka Romanowicz
Sołectwo Gruczno zadbało o posypanie chodnika, ale piesi i tak  schodzą na jezdnię, bo wcześniej chodnik nie był odśnieżony.
Sołectwo Gruczno zadbało o posypanie chodnika, ale piesi i tak schodzą na jezdnię, bo wcześniej chodnik nie był odśnieżony. Fot. Agnieszka Romanowicz
Powiat nie ma funduszy na odśnieżanie, koszenie i zamiatanie.

Codziennie mieszkańcy domu socjalnego w Grucznie chodzą na przystanek PKS i do centrum wsi. Do dyspozycji mają chodnik, który powstał równolegle z budynkiem socjalnym.
- Gdy spadnie śnieg, nie da się iść po chodniku. Schodzimy na jezdnię, żeby się nie przewrócić - mówią.

Dom socjalny powstał z funduszy gminy Świecie. W budowę chodnika też się ona zaangażowała, ale ponieważ znajduje się on wzdłuż drogi zarządzanej przez powiat świecki, ciężar jego utrzymania spada na starostwo.
- Niestety, koszty odśnieżania, a latem koszenia i zamiatania są za wysokie. Nie możemy ich wziąć na siebie - tłumaczy Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu i zwraca uwagę, że chodniki w ciągu dróg powiatu powstają często na życzenie gmin, które potem nie chcą partycypować w kosztach ich utrzymania.

- To problem w całym powiecie, mamy 50 kilometrów chodników - dodaje Meller.
I przybędą kolejne, co wynika z planu budowy dróg w powiecie świeckim.
Rozwiązaniem problemu z utrzymaniem chodników może być dzielenie się wydatkami z gminami i sołectwami.
- Staramy się działać w ten sposób - mówi Jan Chudziński, sołtys Gruczna. - Na przykład zarząd dróg dał nam benzynę do kosiarek, a my sprzęt i człowieka, który kosi przydrożne rowy. Chodnik do domu socjalnego odśnieżamy w miarę możliwości, ostatnio posypaliśmy go piachem.

Trzeba dodać, że kłopotu z odśnieżaniem chodników w ciągu swoich dróg powiat nie ma tam, gdzie przylegają do nich posesje.
Zgodnie z prawem, za odśnieżenie chodników na wysokości posesji są odpowiedzialni ich administratorzy lub właściciele. Jeśli tego nie robią, dostają mandat.
W Grucznie na wysokości domu socjalnego nie ma przyległych gospodarstw, dlatego ten zapis nie obowiązuje.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tartel

Nie ma jak zielona wyspa Europy. Na nic nie ma pieniędzy, a jak mamy problem to mandat dla właścicieli posesji. Nic to że, z budżetu IAM poszło 8,5 mln na podróże dyrektora, przecież  mamy demokrację, która polega na tym, że garstka się tuczy a reszta głosuje, jęczy a w tym przypadku  łamie kończyny. Nawet w komunie w każdej gminie był pracownik do utrzymania czystości chodników i utrzymania zieleni. Co mi się jednak wydaje, że na zielonej wyspie nie ma śniegu a na trawnikach wypasają się zwierzęta i po problemie

 

W
Wiochmen
Nie macie na odśnieżanie, nie macie na sprzątanie, nie macie na malowanie pasów... To po co Wy te drogi i chodniki budujecie? No chyba że ktoś nie potrafi kasą na utrzymanie dróg odpowiednio zarządzać lub trzeba by było pomyśleć o zmianie polityki pieniężnej w tym temacie
G
Gość
Jak trzeba odśnieżać to chodnik jest twój. Ale jak na tym samym chodniku chcesz wypić piwo to nie wolno bo to miejsce publiczne.
z
zarazek

"... z odśnieżaniem chodników w ciągu swoich dróg powiat nie ma tam, gdzie przylegają do nich posesje. Zgodnie z prawem, za odśnieżenie chodników na wysokości posesji są odpowiedzialni ich administratorzy lub właściciele. Jeśli tego nie robią, dostają mandat".

 
Szkoda, że to nie działa w drugą stronę. Gmina nie odśnieża, powiat wlepia jej mandat. Powiat nie odśnieża, mandat wlepia wojewoda.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska