Nad całością czuwa chojniczanin prof. Jacek Knopek, który zauważa, że wydana przed 37 laty monografia już się zdezaktualizowała, zaś obecnie jest szansa na powstanie dzieła niepowtarzalnego, oryginalnego i doprowadzonego aż do współczesności.
Ten prezent na dziesięciolecie powiatu na pewno będzie pożyteczny. A bezcenny dla uczniów chcących poszerzać swoją wiedzę na "małej ojczyźnie".
W założeniach monografia ma się składać z tomu o przeszłości i teraźniejszości powiatu, z kalendarium, z biogramów ludzi ziemi chojnickiej oraz z wypisów tekstów dotyczących ziemi chojnickiej.
Tom czwarty - z wypisami - jest już dostępny. Na inne trzeba będzie jeszcze poczekać. Podczas jubileuszu powiatu czwarty tom był w sprzedaży po promocyjnej cenie - 30 zł. A można w nim znaleźć w układzie chronologiczno-problemowym najważniejsze dokumenty - od najdawniejszych po czasy obecne.
- Chojnice pojawiają się w dokumentach od XIII w. - mówił podczas powiatowej fety prof. Jacek Knopek. - Już od XVII w. były ośrodkiem ponadlokalnym i do dziś nie dały się zmarginalizować. Jestem zaszczycony, że mogę dziś - przy takiej okazji - być z państwem tutaj.