Organizatorzy: Arcana Historii, Miejska Biblioteka Publiczna, IPN Delegatura w Bydgoszczy, Solidarność Chojnicka 1980-1990 i Stowarzyszenie Osób Represjonowanych Przymierze w Bydgoszczy zapraszają na cykl imprez związanych z sierpniowymi strajkami w 1980 r. i późniejszymi przemianami w Polsce.
Miejska Biblioteka Publiczna już otworzyła wystawę "Legenda o wolności w 30-rocznicę wydarzeń sierpniowych" (zbiory archiwalne drugiego obiegu: Zbigniewa Reszkowskiego i Stanisława Ledy). Można ją zwiedzać do końca sierpnia.
W kościele MBKP w Chojnicach odprawiona została wczoraj o 17.00 msza św. za kapelana Solidarności ks. prałata Henryka Jankowskiego.
Od 18 sierpnia będzie otwarta część druga wystawy na korytarzach Wszechnicy - sierpień 1980 do wyzwolenia z niewoli komunistycznej. Będą to dokumenty archiwalne - zbiory z IPN i prywatne, systematycznie uzupełniane już od 4 - 18 sierpnia. Całą wystawę będzie można zobaczyć w dniach od 18 - 23 sierpnia. Część zbiorów 23 sierpnia zostanie przewieziona do Gdańska na uroczystości centralne.
Organizatorzy przepraszają za utrudnienia - jednakże ze względu na uroczystości w Gdańsku część chojnickich materiałów będzie tam eksponowana.
Wystawę z okazji 30-lecia chojnickiej Solidarności od 1 września można będzie obejrzeć na stronie internetowej www.reszkowski.com
21 sierpnia o 10.00 w Domu Księży Seniorów - Wszechnica odbędzie się uroczysta msza św. w kaplicy - o zdrowie dla ks. kanonika Romana Lewandowskiego, kapelana chojnickiej Solidarności w latach 1980 - 1989, po mszy zwiedzanie wystawy na korytarzach Wszechnicy i Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Tego samego dnia o 12.00 w sali wykładowej Wszechnicy -konferencja "Strajk w Mostostalu i pozostałych zakładach pracy w Chojnicach".
Sponsorzy: SKOK im. F. Stefczyka i ISONET