Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chojnice. Strategiczny plan burmistrza ma 15 punktów

MARIA EICHLER
Burmistrz Arseniusz Finster przedstawił swój program działania
Burmistrz Arseniusz Finster przedstawił swój program działania Maria Eichler
Debata o wizji miasta w roku 2020 stała się okazją do odkrycia kart przez burmistrza, jaki ma pomysł na jego rozwój.

- Zgłaszam piętnaście pomysłów konkretnych działań - mówił Arseniusz Finster. - Można i trzeba to zrobić!

Za ważne Finster uznaje równoważenie dochodów i wydatków, tak by zadłużenie miasta spadło do 30 proc. Przypomnijmy, że taką sugestię podsuwał niedawno Marian Rogenbuk, szef komisji budżetu w Radzie Miejskiej, który podkreślał, że miasto musi się przygotować na przyjęcie unijnych funduszy w kolejnym ich rozdaniu.
Burmistrz uważa, że trzeba zadbać o harmonijny rozwój osiedli, by jednych nie faworyzować, a inne zaniedbywać. Obiecuje konsultacje. Chce, by rewitalizacja była permanentna i obejmowała nie tylko ścisłe centrum. Nadal zamierza wspierać oddolne inicjatywy, typu budowa Domu Dziennego Pobytu. - Nie ma odejścia od budowy Chojnickiego Centrum Kultury - dodaje.

Zapowiada nowe rozwiązania komunikacyjne w różnych częściach miasta plus walkę o obwodnicę zachodnią, a także powstanie fabryki i tysiąca miejsc pracy. W tym kontekście wraca do wniosku komisji budżetu i pytania o rezerwy terenów dla rozwoju inwestycji. Chce je pozyskać.

Przed kolejnym rozdaniem unijnych pieniędzy zdaniem burmistrza należy się zastanowić, jakie jeszcze inicjatywy można zgłosić i starać się o pieniądze na nie. Podtrzymuje wolę sprzedaży mieszkań komunalnych za 50 proc. ich wartości. To, co uda się dzięki temu zyskać, posłuży do oddłużenia miasta i na inwestycje.
Nie chce obniżania standardów, ale trzeba optymalizować wydatki. To przyczynek do tego, by zapowiedzieć likwidację spółki Centrum Park i powołanie zakładu budżetowego, który będzie miał swojej gestii wszystkie obiekty sportowe. W szkołach rewolucja na miarę XXI wieku - bez tradycyjnej tablicy i kredy.

Było też coś o sąsiadach. Ponieważ spaliło na panewce dwumiasto z Człuchowem, a nadal ten kurs nęci, więc trzeba przemyśleć relacje z tym miastem. Co do gminy Chojnice, nadal będzie partnerem, ale na pewno miasto nie będzie się już tak mocno angażować w inwestycje, takie jak port jachtowy czy most zwodzony.
Na uporządkowanie czeka gospodarka wodno-ściekowa, są zaszłości m.in. z deszczówką, ale na to potrzeba potężnego wsparcia.

W dyskusji pojawiły się wątki podjęte przez burmistrza. Mariusz Brunka podkreślał, że punkt ciężkości powinien spoczywać na funkcji społecznej i że potrzeba w Chojnicach rozszerzenia pola dla sfery prywatnej i organizacji pozarządowych. - Ludzie będą się bardziej identyfikowali z tym miastem - mówił.

Wiadomości z Chojnic

O potrzebie partnerstwa przypominał też Marek Wituszyński. - Kiedy rozmawiam z ludźmi o problemach, to oni mi mówią, panie, po co to wszystko, przecież nasza władza wie, co z tym zrobić...Efekt? W domach palą śmieciami, nielegalnie zrzucają ścieki. Trzeba nad tym popracować.

Jacek Studziński dopominał się o więcej dla rodzin. O mieszkania, większy żłobek. - Nie wiem, czy nas stać na wielki dom kultury, który będzie generował trzy razy większe koszty - stwierdził. A Andrzej Gąsiorowski przypominał, że społeczeństwo się starzeje i jest coraz więcej niepełnosprawnych wokół nas...Trzeba o tym pomyśleć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska