
Zgłoś nauczyciela do plebiscytu "Belfer Roku 2014". Główną nagrodą dla nauczycieli jest wycieczka do Paryża. Zobacz więcej na Pomorska.pl/Belfer**
Na zakończenie wystawy do Kurzej Stopy dotarł Jan Łomnicki, kolekcjoner dziadków do orzechów, który jeździ z nimi po całej Polsce i zachęca dzieci nie tylko do patrzenia na te piękne wytwory ludzkich rąk, ale też do malowania.
- Jak nie ma dzieci, to i mnie nie ma - mówi. - Każda ekspozycja wiąże się z jakąś atrakcją dla najmłodszych. A ich prace podróżują ze mną od początku. Najstarsze malowali cztero- i pięciolatkowie, dziś mają już po 20 lat. Chojnickie obrazki też wezmę pod szkło i będę je pokazywał.
Jak mówiła Anna Depka Prądzyńska z muzeum, poziom prac był bardzo wysoki, a techniki przeróżne - dzieciaki rysowały, malowały, lepiły figurki z plasteliny. - Wybór najlepszych był naprawdę bardzo trudny - podkreślała pracownica muzeum.
Zwłaszcza że wpłynęło aż 76 prac. A jurorzy przede wszystkim doceniali walory malarskie i samodzielność wykonania.
W efekcie nagrody główne ufundowane przez Janiną Mazurkiewicz z Torunia, która na wernisażu pięknie wprowadziła wszystkich w świat dziadków do orzechów, trafiły do: Aleksandry Brunn z SP nr 3 w Chojnicach, Karola Parolskiego z ZSS w Czersku i do Julii Wysińskiej z przedszkola "Bajka" w Chojnicach.
Nagrodę dyrektorki muzeum w Chojnicach Barbary Zagórskiej zdobyła Matylda Hamerska z przedszkola "Bajka".
Jury przyznało 19 wyróżnień rzeczowych, a swoje indywidualne nagrody miał też dla dzieci Jan Łomnicki.
Pamiątkowe publikacje były również dla wszystkich placówek z powiatu chojnickiego, które zaangażowały się w konkurs.
- Bardzo mnie cieszy, że do muzeum przychodzą nie tylko dorośli, ale że jesteście tu także wy - chwaliła Barbara Zagórska. - Mamy nadzieję, że będziecie tu często gościć.
A tego dnia w Kurzej Stopie było jak w ulu i trudno się było pomieścić, bo dzieci przyszły z rodzicami i opiekunami.