
Plamy, które wystąpiły na liściach ogórków po minionych deszczach, mogą być objawem bakteryjnej kanciastej plamistości ogórków. To jedna z najpowszechniejszych chorób ogórków. Zobaczcie w naszej galerii, jakie jeszcze zagrażają naszym plonom.

Bakteryjna kanciasta plamistość ogórków - aktywność tej bakterii znacznie wzmaga się po ulewnym deszczu. Czynnikiem hamującym rozwój choroby jest 10-14 dni słonecznej pogody. Na porażonych liściach ogórków pojawiają się liczne, drobne, początkowo wodniste, kanciaste plamy przypominające objawy mączniaka rzekomego. Rano w miejscach plam, po dolnej stronie blaszki, zaobserwować można białawe, śluzowate krople wysięku bakteryjnego, charakterystyczne dla chorób wywołanych przez bakterie. W obrębie przebarwień krótkim czasie tkanka zamiera i wykrusza się, w wyniku czego powstają dziury otoczone białą obwódką. Podobne objawy mogą wystąpić także na ogonkach liściowych, pędach i owocach.

Mączniak rzekomy dyniowatych - najgroźniejsza i powszechnie występująca choroba ogórków uprawianych w polu i pod osłonami. Sprawcą choroby jest organizm grzybopodobny. Atakuje głównie liście ogórka, w wyniku czego pojawiają się na nich początkowo oliwkowozielone, kanciaste rozjaśnienia, ograniczone nerwami. Na dolnej stronie blaszki widoczne są obfite skupienia brunatno-fioletowych zarodników. W krótkim czasie plamy żółkną, brązowieją.

Alternarioza dyniowatych - grzyb. Pierwsze objawy występują na górnej stronie blaszki liściowej. Mają one postać małych, okrągłych plam, z szarobiałym rozjaśnieniem w środku.