W konkursie chóralnym w Słupsku, którego organizatorem jest Koszalińsko-Słupskie Towarzystwo Muzyczne, wzięły w tym roku udział 22 zespoły z różnych zakątków Polski. Region kujawsko- pomorski miał mocną reprezentację.
Świetnie wypadły zespoły z powiatu nakielskiego: chór „Soli Deo” i „Nadzieja” z Nakła, debiutujący w tak dużej imprezie Chór Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Nakle oraz chór „Akatyst” z Kcyni. Nakielskie zespoły wystąpiły pod kierunkiem Michała Gacki. Spośród wszystkich dyrygentów odniósł on największy sukces. Do Nakła wrócił z trzema nagrodami.
Znani, nieznani z Kujawsko-Pomorskiego. Jak dobrze ich znasz?
Przesłuchania trwały dwa dni. Odbyły się w II LO w Słupsku. Na ogłoszenie wyników i koncert laureatów zaproszono melomanów do kościoła Mariackiego. Werdykt jury, któremu przewodził dr hab. Jerzy Rachubiński z Akademii Muzycznej w Łodzi, był bardzo pomyślny dla naszych reprezentantów.
W kategorii seniorów Złotego Dyplomu nie przyznano. Srebrne otrzymały chóry z Gdyni i Łodzi. Laureatem jednego z pięciu Brązowych Dyplomów jest nakielski chór Soli Deo.
W kategorii chórów dziecięco - młodzieżowych znakomicie wypadł chór ze szkoły muzycznej w Nakle. Jako jeden z czterech zespołów wyśpiewał Złoty Dyplom. Srebrnego nie przyznano, a jednym z dwóch Brązowych Dyplomów nagrodzono występ Chóru „Akatyst” z Kcyni.
Ze Złotym Dyplomem wyjechał w niedzielę ze Słupska także chór „Nadzieja” z Nakła. Drugi Złoty Dyplom jury przyznało Chórowi Kameralnemu Akademii Muzycznej w Gdańsku. - Muzycy z Pomorza są jednak ubożsi o tytuł „Najlepszego wykonania utworu Stanisława Moniuszki”, który przypadł właśnie nam - podkreśla Szymon Niemczewski, menedżer chóru „Nadzieja”. - Zaprezentowaliśmy podczas konkursu 4 utwory, w tym „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki - informuje.
Jak dowiadujemy się chór „Nadzieja” już szykuje się do kolejnych występów. W najbliższą sobotę weźmie udział w II Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Pater Noster” w miejscowości Strzepcza. Trzymamy kciuki.