- Bitwa z Niemcami na wzgórzu Kozaka w Brzozie, którą powstańcy stoczyli tu 19 stycznia 1919 roku, żyje w pamięci naszych mieszkańców - mówił w niedzielę w południe podczas obchodów 98 rocznicy Powstania Wielkopolskiego Wojciech Oskwarek, wójt Nowej Wsi Wielkiej.
W bitwie pod Brzozą zginęło 19 żołnierzy z Pierwszego Pułku Grenadierów Kujawskich. Dwunastu pochowanych zostało w mogile na wzgórzu Kozaka. Pomnik stanął na tej mogile w maju 1923 roku. Niemcy zburzyli go w roku 1940. Po wojnie mieszkańcy postawili krzyż, potem obelisk.
Pomysł, by odbudować pomnik z roku 1923 narodził się w roku 2005. - Zasługa to ś.p. pana Alojzego Zmudzińskiego - wspominał wójt Oskwarek. Uroczyste odsłonięcie pomnika - wiernej repliki monumentu z roku 1923 - odbyło się 15 stycznia 2012 roku. 5 lat temu.
W niedzielę Brzoza uroczyście obchodziła 98. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Były kwiaty i wieńce, apel poległych, który prowadził płk Waldemar Owczarzak, sołtys Brzozy.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Wśród gości była posłanka Anna Bańkowska, współzałożycielka Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Bydgoszczy, wnuczka powstańca wielkopolskiego. Mówiła: - Dzięki powstańcom Polska stała się Polską. Dziękuję tym środowiskom, które o powstańcach pamiętają. I nauczycielom, którzy uczniom zaszczepiają pamięć... Potem była msza święta w pobliskim kościele i uroczystości w miejscowej szkole im. Powstania Wielkopolskiego.