
Piotr Głowacki
Piotr Głowacki to jeden z najwybitniejszych aktorów polskich młodego pokolenia. Jest laureatem licznych nagród filmowych w tym m.in. Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł i Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.
Grał u największych twórców polskiego kina: Stuhra, Królikiewicza, Smarzowskiego czy Holland.
Głowacki urodził się w 1980 roku w Toruniu, ale przez pierwszy okres życia mieszkał na Kujawach w Redczu Wielkim. Do Torunia ponownie przeniósł się z rodziną na początku lat 90., gdzie uczęszczał do SP 24, a następnie do X LO.
Kontakt ze sceną rozpoczął już jako dziecko, występując w toruńskim zespole tanecznym Baby Jagi. W okresie licealnym grał w toruńskim Spiętym Teatrze Spinaczy przy Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu pod kierownictwem dyrektorki MDK Grażyny Pfeiffer Podlaszewskiej, z którego wywodzi się także aktorka Magdalena Czerwińska.
Po roku studiów prawniczych na UMK w Toruniu, rozpoczął naukę w olsztyńskim Studium Aktorskim, a następnie studiował na warszawskiej Akademii Teatralnej i krakowskiej PWST, którą ukończył w 2007 roku. Od 2008 roku jest członkiem zespołu Teatru Starego w Krakowie.
W roku 2009 wcielił się w rolę Janusza, syna małżeństwa Dziabasów w "Domu złym" u Wojciecha Smarzowskiego.
Do Komasy powrócił w roku 2010, by zagrać w "Sali samobójców" (2011) obok Jakuba Gierszała. Rok 2011 obfitował w wiele ról, które aktor stworzył w filmach: "Ukryci/Hidden" Agnieszki Holland, "Bitwa Warszawska 1920" Jerzego Hoffmana, "80 milionów" Waldemara Krzystka i "1920. Wojna i miłość" Macieja Migasa, a także w "Być jak Kazimierz Deyna" (2012) Anny Wieczur-Bluszcz.
Za rolę w "80 milionach" otrzymał nagrodę specjalną 26. edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej oraz drugą nominację do Nagrody Cybulskiego.
Zagrał członka zespołu disco-polo, obok Dawida Ogrodnika i Joanny Kulig, w kręconym w kujawsko-pomorskim Piechcinie i w okolicach Żnina filmie "Disco polo" (także 2015) w reżyserii Macieja Bochniaka.
Wybitną rolę wykreował w filmie Łukasza Palkowskiego "Bogowie" (2014), gdzie znakomicie zagrał kardiologa prof. Mariana Zembalę.

Janusz Józefowicz
Janusz Józefowicz urodził się 3 lipca 1959 roku w Świeciu, w którym spędził jedynie pierwsze lata swojego życia. Wychowywał się w domu przy ulicy Klasztornej 37.
Józefowicz jest znanym choreografem i tancerzem, a także reżyserem, scenarzystą, aktorem filmowym oraz teatralno-musicalowym. Ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, a nauki tańca pobierał w Szkole Wokalno-Tanecznej w Koszęcinie i w Pradze.
Choreograf jest również dyrektorem artystycznym teatru Studio Buffo w Warszawie od 1992, którego spektakle do dziś cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Janusz Józefowicz jest twórcą sławnego musicalu "Metro", który wystawiany był na Broadwayu oraz w Moskwie.
Józefowicz na swoim koncie ma kilka ciekawych ról filmowych. Wystąpił chociażby w dwóch częściach filmu "Sztos" w reżyserii Olafa Lubaszenki, jako Adaś, przyjaciel Eryka (Jan Nowicki) jednego z głównych bohaterów, który oszukuje ludzi przy wymianie walut. W kolejnym filmie Olafa Lubaszenki "Poranek kojota" z 2001 roku zagrał gangstera o pseudonimie "Dziki", któremu jeden z bohaterów jest winny sporą sumę pieniędzy.
W komedii sensacyjnej wystąpiły takie znane osoby jak Jerzy Stuhr i Michał Milowicz. Józefowicz otrzymał również rolę w komedii Juliusza Machulskiego "Superprodukcja", u boku takich gwiazd jak Krystyna Janda, Piotr Fronczewski czy Rafał Królikowski.
W 1995 roku otrzymał główną rolę w filmie politycznym "Gracze" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego.
Janusz Józefowicz wystąpił także w kilku serialach, między innymi w "Fali Zbrodni", "Niani" czy w "Klanie".

Tadeusz Malak
Urodził się 9 lutego 1933 roku w Żninie na Pałukach, jako syn Leona i Heleny z domu Maciejewskiej. Był aktorem, reżyserem, nauczycielem akademickim i profesorem sztuk teatralnych.
W 1956 roku ukończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Poznaniu i otwierając przewód doktorski został wykładowcą na tej uczelni.
Jednakże już rok później przerwał karierę akademicką i rozpoczął pracę jako aktor w krakowskim Teatrze Rapsodycznym założonym przez Mieczysława Kotlarczyka.
Tadeusz Malak egzamin aktorski zdał eksternistycznie w 1958 roku, a piętnaście lat później w 1973 również eksternistycznie zdał egzamin reżyserski.
Z Teatrem Rapsodycznym związany był do 1963 roku, potem w sezonie 1963-1964 pracował w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego, a następnie od 1964 do 2000 roku Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej.
Był również aktorem teatru Telewizji.
Przyczynił się do rozwoju jednoosobowego teatru poezji, łączącego szacunek dla słowa autora z głęboko przemyślaną interpretacją.
W 1982 roku zagrał w serialu Zbigniewa Chmielewskiego "Blisko coraz bliżej", opowiadającego o losach rodziny z Górnego Śląska na przestrzeni wydarzeń politycznych, społecznych i historycznych w latach 1863-1945.
W 20032 roku wystąpił w fabularyzowanym dokumencie będącym portretem Józefa Ignacego Kraszewskiego, zatytułowanym "Tajemnice Kraszewskiego" w reżyserii Jacka Kubiaka.
Tadeusz Malak był wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, a w latach 1996- 1999 również jej prorektorem. 4 października 2001 roku otrzymał nominację profesorską.
W 2007 roku został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".
Tadeusz Malak zmarł w Krakowie, 26 stycznia 2017 roku i został pochowany na Cmentarzu Salwadorskim.

Ci aktorzy urodzili się w Kujawsko-Pomorskiem - ZDJĘCIA
To oni zagrali w popularnych filmach i serialach, a urodzili się w Kujawsko-Pomorskiem. Znasz wszystkich? Zobacz w naszej galerii >>>