13 z 21
Andrzej Nejman aktor, reżyser oraz prezenter telewizyjny...
fot. AKPA

Andrzej Nejman

Andrzej Nejman aktor, reżyser oraz prezenter telewizyjny urodzony 5 listopada 1974 roku we Włocławku.

Wszystkim znany z roli Waldka w popularnym serialu "Złotopolscy". Obecnie jest dyrektorem Teatru Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego w Warszawie.

Jego kariera aktorska rozpoczęła się od serialu "Rozalka Olaboga" (1984), kiedy w wieku 8 lat wcielił się w postać Felka Miecucha. W 1996 roku pojawił się na dużym ekranie w filmie "Matka swojej Matki" reż. Roberta Glińskiego. W tym samym roku zagrał w filmie "Szamanka" obok takich aktorów jak Bogusław Linda, Agnieszka Wagner czy Paweł Deląg.

Od 1997 roku mogliśmy oglądać go w popularnym serialu TVP "Złotopolscy", gdzie wcielił się w rolę Waldka Złotopolskiego. Serial kręcony do 2010 roku przyniósł mu ogromną rozpoznawalność.

Aktora mogliśmy zobaczyć również w innych serialach: "Sposób na Alcybiadesa", "Tylko miłość", "Naznaczony", "Nowa", "Lekarze", "Prawo Agaty" czy "Daleko od noszy. Reanimacja".

Na dużym ekranie zagrał w znanym filmie w reżyserii Olafa Lubaszenko "Poranek Kojota" (2001), wcielając się w rolę Witka przyjaciela Kuby oraz w "1409 Afera na zamku Bartenstein" (2005) komedii o Krzyżakach kręconej m.in. w Toruniu i Golubiu-Dobrzyniu.

W następnych latach pojawił się w takich produkcjach jak: "Legenda" (2005), "Szaleniec" (2007) "7 minut" (2010) oraz "Od pełni do pełni" (2012).

14 z 21
Urodzony 27 czerwca 1952 roku w Toruniu, polski aktor i...
fot. AKPA

Bogusław Linda

Urodzony 27 czerwca 1952 roku w Toruniu, polski aktor i reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, jeden z najważniejszych aktorów współczesnego polskiego kina i jego niekwestionowana gwiazda. Współzałożyciel Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Linda jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Studia ukończył w 1975 roku.

Debiutował w 1973 roku epizodem w serialu telewizyjnym "Czarne chmury", gdzie zagrał halabardnika.

Debiutem kinowym Lindy była rola w polsko-norweskim filmie Haakona Sanda pt. "Dagny" z 1976.

Koniec lat 70 tych i początek lat 80. to pasmo znakomitych ról, w najbardziej znaczących filmach polskiej kinematografii. Występował wtedy u najlepszych polskich reżyserów m.in.: u Andrzeja Wajdy w "Człowieku z żelaza", u Wojciecha Marczewskiego w "Dreszczach", u Janusza Zaorskiego w "Matce Królów", u Agnieszki Holland w "Kobiecie samotnej" i u Krzysztofa Kieślowskiego w "Przypadku".

Na początku lat 90. dokonała się swoista volta w karierze aktora. Występy w filmach "Kroll" (1991), "Psy" (1992) i "Psy II: Ostatnia krew" (1994) Władysława Pasikowskiego zdecydowały o diametralnej zmianie wizerunku aktora stał się dzięki nim tzw. "twardzielem polskiego kina".

Jednocześnie w tym samym czasie występował w wielu autorskich produkcjach, m.in.: w filmie "Wszystko co najważniejsze" Roberta Glińskiego (1992), "Jańcio Wodnik" Jana Jakuba Kolskiego (1993), w kontrowersyjnej "Szamance" Andrzeja Żuławskiego (1996) i w "Szczęśliwego Nowego Jorku" Janusza Zaorskiego (1997) oraz w czesko-słowacko-polsko-francuskiej produkcji "Zabić Sekala", dramacie wojennym z 1998 roku w reżyserii VladimMichálka.

Stworzył też wyjątkowe kreacje aktorskie w ekranizacjach literatury jako ksiądz Robak w "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy (1999) czy jako Petroniusz w "Quo Vadis" Jerzego Kawalerowicza (2001). W 2011 roku wystąpił w superprodukcji wojennej Jerzego Hoffmana "Bitwa Warszawska 1920".


Wybrane nagrody i wyróżnienia Bogusława Lindy:
Festiwal Dwa Teatry nagroda aktorska za rolę męską za rolę w spektaklu "Bezdech", Złota Kaczka w kategorii najlepszy aktor filmów sensacyjnych, MFF Tofifest Specjalny "Złoty Anioł" za niepokorność twórczą, Nagroda Specjalna im. Zbyszka Cybulskiego za cały dorobek twórczy ze szczególnym uwzględnieniem ról zagranych w latach 1980-1982, Festiwal Filmowy w Gdyni Złote Lwy dla filmu "Sezon na leszcza", nagroda Stowarzyszenia "Kina Polskie" Srebrny Bilet dla filmu "Sezon na leszcza", nominacja do Polskiej nagrody Filmowej Orzeł w kategorii: najlepsza główna rola męska za rolę w filmie "Pan Tadeusz", Festiwal Filmowy w Gdyni Złote Lwy w kategorii pierwszoplanowa rola męska w filmie "Psy", Nagroda "Valenciennes" w kategorii najlepsza główna rola męska w filmie "Psy", Nagroda na Festiwalu Młodości w Kijowie za film "In flagranti", "Złota Kaczka" w kategorii najlepszy polski aktor za rolę w filmach "Demony wojny wg Goi", "Psy" i "Kroll", Festiwal Filmowy w Gdyni Nagroda aktorska za rolę w filmie "Kobieta samotna" i inne.

15 z 21
Katarzyna Warnke urodziła się 30 listopada 1976 roku w...
fot. AKPA

Katarzyna Warnke

Katarzyna Warnke urodziła się 30 listopada 1976 roku w Grudziądzu. Jest polską aktorką teatralną i filmową, reżyserką teatralną i dramaturgiem.

Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Grudziądzu.

To właśnie w czasach licealnych zaczęła się jej przygoda z aktorstwem, którego uczyła się w grudziądzkim Teatrze Wizji i Ruchu.

Po maturze przeniosła się do Warszawy i tam rozpoczęła studia - historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Pasja aktorska zwyciężyła. Aktorka porzuciła historię sztuki i od 2002 roku rozpoczęła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Już w trakcie studiów debiutowała jako reżyserka. Wyreżyserowała spektakl Drzewo Tropików Yukio Mishimy, który grany był na deskach Teatru 38 w Krakowie. Sama zrobiła kostiumy, muzykę, światło i scenografię.

Katarzyna Warmke ma w swoim dorobku role w serialach. Grała m.in. w "Klanie", "Hotelu 52", "Teraz albo nigdy", w serialu "Uwikłani" w kręconych w Toruniu "Lekarzach", w "Ojcu Mateuszu" oraz w serialu "Na dobre i na złe".

W kinie spotykamy ją w filmach Patryka Vegi "Botoks" (2017), "Kobietach mafii" (2018), "Kobietach mafii 2" (2019) oraz "Pętli".

Aktorka w 2016 roku stworzyła własną linię torebek.

Podkreślając swoje grudziądzkie pochodzenie jest ambasadorką marki #gru, zachęca do wiary we własne siły i pielęgnowania swoich pasji.

16 z 21
Tomasz Ziętek urodzony 28 czerwca 1989 roku w Inowrocławiu...
fot. AKPA

Tomasz Ziętek

Tomasz Ziętek urodzony 28 czerwca 1989 roku w Inowrocławiu jest aktorem teatralny, filmowym, muzykiem oraz absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy teatrze Muzycznym w Gdyni.

W 2005 roku w Nowym Teatrze w Słupsku zadebiutował w sztuce "Betleyem polskie".

To aktor, którego kariera filmowa zaczęła się od epizodycznej roli w filmie "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł" (2011), gdzie zagrał Zbyszka Godlewskiego zabitego mężczyznę niesionego na drzwiach.

Przełomowym momentem w jego karierze był 2014 rok, kiedy zabłysną postacią Rudego w filmie "Kamienie na szaniec". Rola ta otworzyła mu drzwi do dalszej kariery zawodowej. Od tamtej pory jego nazwisko nie znika z ekranów kinowych.

W 2015 roku zagrał w filmie "Body/Ciało" obok takich aktorów jak Janusz Gajos, Maja Ostaszewska czy Adam Woronowicz. Inne znane produkcje z jego udziałem to "Konwój" (2016) czy "Cicha Noc" (2017), film który zdobył wiele nagród filmowych m.in podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz dziewięciu Orłów nagród Polskiej Akademii Filmowej, w tym zdobywcą jednego z Orłów jest Tomasz Ziętek za drugoplanową rolę męską.

Tomasz Ziętek jest również gitarzystą oraz wokalistą w zespole "The Fruitcakes".

Pozostały jeszcze 4 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Auto zatrzymało się do góry kołami! Groźnie wyglądający wypadek niedaleko Grudziądza

Auto zatrzymało się do góry kołami! Groźnie wyglądający wypadek niedaleko Grudziądza

Jury konkursu: Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów doceniło swojskie smaki

Jury konkursu: Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów doceniło swojskie smaki

Tak wyglądał wiosenny piknik "Ekodzień z pomysłem"  przy Galerii Grudziądzkiej

Tak wyglądał wiosenny piknik "Ekodzień z pomysłem" przy Galerii Grudziądzkiej

Zobacz również

Auto zatrzymało się do góry kołami! Groźnie wyglądający wypadek niedaleko Grudziądza

Auto zatrzymało się do góry kołami! Groźnie wyglądający wypadek niedaleko Grudziądza

Jury konkursu: Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów doceniło swojskie smaki

Jury konkursu: Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów doceniło swojskie smaki