Ciąża plus
"Ciąża plus" to robocza nazwa programu prorodzinnego, który był od lat zapowiadany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości i miał wejść w życie nawet jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku. Jego ideą było zapewnienie ciężarnym dostępu do darmowych leków w trakcie ciąży. Realizacja tego pomysłu opóźniła się o prawie rok, ale ostatecznie ustawa wprowadzająca bezpłatne leki dla kobiet w ciąży weszła w życie 1 lipca 2020 roku. Co to oznacza dla przyszłych mam?
Te imiona były popularne sto lat temu. Teraz wracają do łask [lista]
Ciąża plus: lista leków
Nie wszystkie leki są darmowe w ramach "Ciąży plus". Bezpłatnością objęte są tylko te medykamenty, które znajdują się na liście leków objętej programem, opublikowanej przez ministra zdrowia wraz z listą leków refundowanych. Taki wykaz obowiązuje od 1 września 2020 roku, co w praktyce oznacza, że przyszłe mamy mogą już otrzymać receptę na darmowe medykamenty.
Te imiona były najpopularniejsze w roku, w którym się urodzi...
Na liście bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży jak na razie znalazło się 114 pozycji. Są wśród nich m.in. te stosowane w leczeniu cukrzycy, nadciśnienia, chorób tarczycy, tabletki hormonalne na podtrzymanie ciąży, czy preparaty o działaniu przeciwzakrzepowym. Pełną listę darmowych leków znajdziesz w galerii poniżej:
Ciąża plus: zasady
Jak skorzystać z programu "Ciąża plus"?
Programem są objęte wszystkie kobiety od momentu stwierdzenia ciąży. Aby skorzystać z darmowych leków z listy wystarczy recepta oznaczona symbolem "C" lub "CN" (w przypadku ciężarnych nieubezpieczonych) wystawiona przez dowolnego lekarza lub uprawnioną położną, na podstawie zaświadczenia stwierdzającego ciążę.
W 2020 roku program "Ciąża plus" ma kosztować budżet państwa 11 milionów złotych. Rok później - ponad 24 miliony.
