Owad pochodzi z Azji, a do Polski przywędrował w 2012 roku. Kto jeszcze nie miał do czynienia z tym szkodnikiem, radzimy, aby szczegółowo i profilaktycznie przyglądał się bukszpanom już od kwietnia i tak do końca lata. Lepiej zapobiegać, bo skutki mogą być opłakane.
Wielu właścicieli ogrodów opowiada, że musieli wyciąć 30-35-letnie bukszpany, bo nie udało się ich uratować po ataku ćmy bukszpanowej. Gąsienice, zielono-czarne, ćmy bukszpanowej żywią się liśćmi bukszpanu, co może powodować doszczętne zniszczenie tych roślin ozdobnych.
Naszą czujność powinna obudzić pajęczynka i suche bądź wyżarte listki. Trzeba też koniecznie odchylać gałęzie i zaglądać do środka - tu mogą się kryć gąsienice. Należy ponadto bukszpan regularnie przycinać - kwietniu, czerwcu i ostatni raz pod koniec lata.
Takie są sprawdzone triki na pozbycie się ćmy bukszpanowej z ogrodu - lista
W przypadku infekcji istnieją różne metody, które można zastosować, aby pozbyć się szkodnika. Takie są sposoby, aby pozbyć się ćmy bukszpanowej. Zobacz w naszej galerii.
Pamiętaj, że wybór metody zwalczania powinien być dostosowany do skali infekcji oraz preferencji dotyczących ekologii ogrodu. W przypadku silnych infekcji, niewykluczone, że będzie konieczność wycięcia krzewu.
