Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z podatkiem od handlu? PIH: Podatek od handlu to wsparcie dla małych placówek w trudnej walce konkurencyjnej z silnymi dyskontami

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PIH podkreśla także, że podatek handlowy nie wpłynie na poziom cen towarów w tych sieciach, które będą mu podlegały.
PIH podkreśla także, że podatek handlowy nie wpłynie na poziom cen towarów w tych sieciach, które będą mu podlegały. Grzegorz Olkowski/ Polska Press
- Polscy przedsiębiorcy, małe i średnie rodzinne firmy czekają na ostateczny wyrok TSUE w sprawie podatku handlowego i jego wejście w życie- podaje Polska izba Handlu. Jednocześnie dodano, że danina ta nie wpłynie na poziom cen towarów w tych sieciach, które będą mu podlegały.

Jak czytamy w komunikacie PIH, w naszym kraju w handlu detalicznym działa ok. 340 tys. sklepów małoformatowych. Zatrudniają one ponad 600 tys. osób. Planowany podatek od handlu to wsparcie dla małych, niezależnych placówek w trudnej walce konkurencyjnej z silnymi dyskontami.

- Dyskonty na przestrzeni ostatnich 10 lat wzrosły od 10 proc. udziału rynkowego do 33 proc. Liczba sklepów w Polsce spada, a najszybciej ubywa właśnie małych, niezależnych placówek- napisano.

Jako przykład, przytoczono utaj dane Nielsena z których wynika, że od stycznia do czerwca 2020 roku zamknęło się ponad 1,2 tys. małych sklepów spożywczych, a w tym samym czasie przybyło 128 dyskontów.

Polska Izba Handlu wyjaśnia, że kwota wolna podatku od handlu to obroty do 17 mln zł na miesiąc czyli 204 mln zł rocznie. To w przybliżeniu daje 50 mln EUR, czyli "kwota obrotów określająca małe i średnie przedsiębiorstwa zgodnie z unijną definicją".

Ponadto odniesiono się do progresji tego podatku, czyli tego, że najwięksi zapłacą więcej. Zdaniem PIH wprowadzenie go np. w wersji liniowej byłoby "katastroficznym błędem, wskutek którego zniszczone zostałyby tysiące małych i średnich rodzinnych polskich przedsiębiorstw".

Izba powołując się na Europejską Kartę Małych Przedsiębiorstw, która stwierdza między innymi, że "systemy podatkowe państw członkowskich UE powinny być dostosowane do tego, żeby promować rozwój małych przedsiębiorstw. Progresja spełnia założenia wyrównania szans". PIH podkreśla także, że podatek handlowy nie wpłynie na poziom cen towarów w tych sieciach, które będą mu podlegały.

- Konkurencja na rynku, w zakresie cen jest bowiem tak silna, że na znaczące podwyżki nikt nie może sobie pozwolić. Ci, którzy zapłacą ten podatek będą musieli zatem przemodelować swoje finanse w inny sposób, niż podwyżki cen- napisano.

W związku z powyższym, "polscy przedsiębiorcy, małe i średnie rodzinne firmy czekają na ostateczny wyrok TSUE w sprawie podatku i jego wejście w życie".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co dalej z podatkiem od handlu? PIH: Podatek od handlu to wsparcie dla małych placówek w trudnej walce konkurencyjnej z silnymi dyskontami - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska