Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dziesiąty gimnazjalista nosi przy sobie ostry przedmiot, np. nóż [prezentacja]

Na podst. opracowania um.warszawa.pl
14 proc. drugo- i trzecioklasistów ma kłopoty z policją. Najczęstsze wykroczenia - celowe zniszczenie czegoś w szkole, wchodzenie na czyjąś posesję bez zgody właściciela.
14 proc. drugo- i trzecioklasistów ma kłopoty z policją. Najczęstsze wykroczenia - celowe zniszczenie czegoś w szkole, wchodzenie na czyjąś posesję bez zgody właściciela. Fot. sxc
Druga klasa gimnazjum to krytyczny okres dla nastolatków, którzy wagarują, eksperymentują z używkami i ulegają złym wpływom rówieśników. Tak wynika z badań przeprowadzonych na warszawskich gimnazjalistach przez naukowców z Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

www.pomorska.pl/krajswiat

Więcej informacji z kraju przeczytasz na stronie www.pomorska.pl/krajswiat

Nauczyciel dobrze przygotowany do pracy z młodzieżą i przez nią lubiany, oferta zajęć pozalekcyjnych, wspieranie konstruktywnych grup młodzieżowych oraz współpraca z rodzicami zmniejsza ryzyko wielu zachowań problemowych. Wbrew obiegowemu przekonaniu, udział nastolatków w grupowych zajęciach sportowych nie jest najlepszym sposobem na profilaktykę tych zachowań.

Badania, realizowane przez zespół Pracowni "Pro-M" we współpracy z Biurem Edukacji miasta stołecznego Warszawy, objęły ponad 3000 uczniów tamtejszych gimnazjów publicznych i niepublicznych oraz około 100 wychowanków ośrodków wychowawczych i socjoterapeutycznych.

Młodzież była trzykrotnie ankietowana - w pierwszej (rok szkolny 2006/07), drugiej (2007/08) i trzeciej klasie - 2008/09.

Problemy z prawem

U nastolatków wraz z dojrzewaniem silniejsza staje się potrzeba doznań, spada autorytet szkoły i nauczycieli, a rówieśnicy częściej modelują ryzykowne zachowania.

W gimnazjum rozpoczyna się na dobre inicjowanie i rozwój niebezpiecznych zachowań. Do niepokojących zjawisk należy noszenie niebezpiecznych przedmiotów (np. ostrych narzędzi, noży) przez około 10 proc. zwykłych gimnazjalistów.

Niektórzy (ok. 4 proc.) robią z nich użytek atakując lub broniąc się. Z roku na rok rosną wskaźniki używania substancji psychoaktywnych (alkohol, papierosy, narkotyki). Zaczynają się kłopoty z policją - 14 proc. drugo- i trzecioklasistów (najczęstsze wykroczenia - celowe zniszczenie czegoś w szkole, wchodzenie na czyjąś posesję bez zgody właściciela).

Używają coraz częściej narkotyki

Najbardziej krytyczny jest okres pomiędzy pierwszą i drugą klasą gimnazjum. W tym czasie dwukrotnie zwiększa się liczba wagarowiczów (z 12 do 23 proc.). Choć liczba gimnazjalistów, którzy próbowali narkotyków, jest stosunkowo niewielka, to na uwagę zasługuje dynamika zmian.

Dwukrotnie wzrastają prawie wszystkie wskaźniki używania substancji psychoaktywnych (np. upijanie się w ostatnim roku wzrasta z 12 do 24 proc., używanie narkotyków w życiu z 5 proc. do 10 proc.).

O kilka punktów procentowych wzrasta rozpowszechnienie wykroczeń i agresji werbalnej wobec nauczycieli. Przekłada się to na prawie trzykrotny wzrost liczby uczniów z negatywnymi ocenami z zachowania (z 3,5 proc. do 8 proc.).

Bójki

Jedyne co zmniejsza się, to statystyki dotyczące bójek. Co ciekawe, największe rozpowszechnienie agresji rówieśniczej odnotowano w pierwszej klasie gimnazjum (1/3 pierwszoklasistów miała na koncie bójki w szkole), kiedy to prawdopodobnie uczniowie walczą o pozycję w nowej szkole i klasie.

W późniejszym etapie nauki liczba bójek maleje, ale starsi uczniowie gimnazjum częściej konfrontują się z nauczycielami. Co czwarty uczeń drugiej klasy ma na koncie ubliżanie nauczycielowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska