https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co kryje w sobie nowoczesny obiekt dobudowany do Muzeum Diecezjalnego we Włocławku?

RENATA KUDEŁ [email protected] tel. 54 232 22 22
W sali wystawowej i edukacyjnej ks. Sierzchała pokazuje kopię aktu erekcyjnego seminarium.
W sali wystawowej i edukacyjnej ks. Sierzchała pokazuje kopię aktu erekcyjnego seminarium. Wojciech Alabrudziński
Architektoniczne "cacko", które zostanie otwarte 24 czerwca, mieści w sobie m.in. skarbiec. Czy odkryje on swoje podwoje?

Muzeum przy placu Kopernika rozbudowano w ramach projektu pod nazwą "Rewitalizacja obiektów kultury Diecezji Włocławskiej we Włocławku. Rewaloryzacja i rozbudowa Muzeum Diecezjalnego".

Od strony placu Kopernika tej nowej części muzeum, która powstała ze szkła i stali, nie widać. - To plus - mówi ks. Piotr Sierzchała, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. - Taki był zamysł architektów Waldemara Trzebiatowskiego i Piotra Nogowskiego, bo nam od początku chodziło o to, aby ta część muzeum wpisała się w architekturę budynku już istniejącego, pochodzącego z drugiej połowy osiemnastego wieku, ale nie przerosła jej - także w tym dosłownym słowa znaczeniu. Tę koncepcję popierali też konserwatorzy zabytków.

Część istniejącą, zresztą również w ramach projektu rewaloryzowaną, oraz dobudowaną salę wystaw czasowych połączyła powierzchnia, która jest wykorzystana jako magazyn dzieł sztuki, pracownie konserwatorskie oraz pomieszczenia socjalne i techniczne.
Nowy obiekt przy ul. Tumskiej, dzięki nowoczesnej przestrzennej formie, ma cenny w architekturze walor - jest otwarty na urodę otaczających go terenów - w tym nie tylko starego muzeum, ale także budynków przy ul. Tumskiej. Panorama, jaka otwiera się dzięki szklanym ścianom, dodaje obiektowi urody, lekkości. To może być jeszcze jedna włocławska wizytówka, która narodziła się z połączenia tego co, dawne, historyczne i architektury na miarę XXI wieku. - Epoki nie wyprzedzamy, ale muzeum na nowej powierzchni wyposażone jest we wszystkie niezbędne dla przechowywania, konserwacji i wystawiennictwa dobrodziejstwa - mówi ks. Piotr Sierzchała.

Włocławek - wiadomości, newsy, sport, zdjęcia, wywiady

Kiedy nowa część muzeum otworzy podwoje? Poświęcenie zaplanowano na 24 bm. Dokona go Józef Kowalczyk, prymas Polski. Tego dnia w nowej części muzeum będą wyeksponowane kopie cennych, związanych z naszą diecezją zabytków: relikwii błogosławionej św. Salomei, czary włocławskiej, kielicha, pastorału oraz aktu erekcyjnego włocławskiego Seminarium Duchownego, którego oryginał pochodzi z XVI wieku.

- W starej części pokażemy bezcenne, dotąd jeszcze nie eksponowane, zabytki gotyckie z naszych parafii - mówi ks. Piotr Sierzchała. Nie wyklucza, że w przyszłości swoje tajemnice odkryje też dla zwiedzających skarbiec, również usytuowany w nowym obiekcie. To może być prawdziwa, wystawiennicza rewelacja na skalę kraju.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nie lubię materialistów

Zdegustowany jestem wpisami powyższymi. Moim zdaniem jak sie coś robi dla dobra Koscioła Powszechnego to powinno to sie robić jako ofiarę a nie domagać jeszcze zapłaty.

Bóg zapłać i obrazek święty powinien wystarczyć.

G
Gość

Ostrzegam przed wymienionym wcześniej Piotrem Nogowskim. Nie płacii!!!!  Jest owszem miły, bardzo wiarygodny , wzbudzający zaufanie... a potem przepada wraz z zapłatą za projekt. I szukaj wiatru w polu.....Uważajcie, bo dacie się podejść tak jak ja...

w
www
W dniu 12.06.2013 o 22:28, Waldemar Trzebiatowski napisał:

Koncepcję i dokumentację architektoniczno - budowlaną rewaloryzacji i rozbudowy Muzeum Diecezjalnego we Włocławku wykonał zespół architektów z pracowni NT architekci z Sopotu, pod kierunkiem Waldemara Trzebiatowskiego : Krzysztof Pietras, Monika Grzmiel, Elżbieta Urscheler, Jakub Bladowski, Adam Pieńkowski. Kierownikiem projektu był Krzysztof Pietras pochodzacy z Włocławka.Piotr Nogowski wprawdzie był członkiem zespołu, ale figurantem, który nic nie wniósł do projektu.Do dzisiaj firma NT architekci nie otrzymała zapłaty za wykonane ponad rok temu nadzory autorskie oraz projekty budowlane i wykonawcze zamienne, razem w kwocie 55 965,-zł.

 

A po co się zadają z "czarnymi", którzy płacić nie lubią i chcą tylko aby im płacono???

Dostaniecie zbawienie wieczne i po co wam kasa, jacyś malkontenci??

W
Waldemar Trzebiatowski

Koncepcję i dokumentację architektoniczno - budowlaną rewaloryzacji i rozbudowy Muzeum Diecezjalnego we Włocławku wykonał zespół architektów z pracowni NT architekci z Sopotu, pod kierunkiem Waldemara Trzebiatowskiego : Krzysztof Pietras, Monika Grzmiel, Elżbieta Urscheler, Jakub Bladowski, Adam Pieńkowski. Kierownikiem projektu był Krzysztof Pietras pochodzacy z Włocławka.
Piotr Nogowski wprawdzie był członkiem zespołu, ale figurantem, który nic nie wniósł do projektu.
Do dzisiaj firma NT architekci nie otrzymała zapłaty za wykonane ponad rok temu nadzory autorskie oraz projekty budowlane i wykonawcze zamienne, razem w kwocie 55 965,-zł.

 

 

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska