Lustra powstały z okazji 30. rocznicy powstania SKOK-u im. Franciszka Stefczyka. Pieczę nad warstwą muzyczną przejął kompozytor Gedymin Grubba - pomysłodawca dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Pelplinie. Grubba w 2022 roku został odznaczony Medalem Gloria Artis.
Oprócz wokalistów, podczas koncertu usłyszymy także gitarę elektryczną, instrumenty perkusyjne i Pawła Grubę na najdłuższej w Europie bazunie (tradycyjny kaszubski instrument ludowy). Do tego wszystkiego zagra orkiestra i chór Filharmonii Częstochowskiej pod batutą samego kompozytora - Gedymina Grubby.
Uzupełnieniem tej mieszanki będzie oprawa wizualna. Zobaczymy w niej projekty witraży autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Całości dopełni „Przesłanie Pana Cogito” autorstwa Zbigniewa Herberta.
Dlaczego Kasa Stefczyka celebruje swój jubileusz, właśnie o tym mówi Beata Rusiecka-Kozłowska, dyrektor Departamentu Wspomagania Zarządzania Kasy Stefczyka.
- Przyświecają nam ideały, które od lat spajają polskie społeczeństwo i które dostrzegał i krzewił w XIX wieku Franciszek Stefczyk – patron Kasy. Dostrzegł on potrzebę jednoczenia Polaków poprzez krzewienie wiedzy ekonomicznej, historycznej, kulturalnej. Pamiętając o jego idei, która skutecznie chroniła polskie rodziny w czasach zaborów, dziś podążamy jego śladem między innymi poprzez organizację i wsparcie wydarzeń, z których dumni mogą być członkowie Kasy.
O tym, jak udało się połączyć tak wielu twórców i stylów artystycznych w jednym projekcie, jak wygląda życie profesjonalnego muzyka i czego możemy się spodziewać podczas koncertów w ramach jubileuszu Kasy Stefczyka rozmawiamy z Gedyminem Grubbą - organistą, dyrygentem i kompozytorem.

Ten niecodzienny koncert odbędzie się 29 sierpnia w Filharmonii Częstochowskiej oraz 30 sierpnia w Katedrze w Pelplinie, jako podsumowanie XXV Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Wejście na to wydarzenie jest darmowe.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!