
Oto ściąga dotycząca wymiany banknotów: kiedy możemy to zrobić, gdzie oraz czy dostaniemy 100% ich wartości, a jeżeli tak, to na jakich warunkach. Szczegóły w galerii.

Wymienić powinniśmy banknoty ale także monety zniszczone, bo przestają być one środkiem płatniczym i każdy może odmówić ich przyjęcia. Osoba posiadająca taki banknot monetę musi je wymienić.
O szczegółach dotyczących wymiany przeczytacie na kolejnych zdjęciach >>>

Takie zniszczone banknoty i monety można wymienić
Zużyte lub uszkodzone banknoty i monety emitowane przez Narodowy Bank Polski, jeżeli nie są podejrzane co do autentyczności, a ich cechy umożliwiają rozpoznanie wartości nominalnej, w tym banknoty postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione, itp., można wymienić na znaki pieniężne nadające się do obiegu w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.

Wymiana takich zniszczonych banknotów jest trudniejsza
W przypadku, gdy banknoty lub monety nie spełniają warunków wymiany w bankach, przyjmowane są przez banki na podstawie wniosku i przesyłane do wymiany do Centrali NBP.
Istnieje możliwość przesłania przez osobę fizyczną wniosku wraz ze zużytymi lub uszkodzonymi banknotami waluty polskiej (o łącznej wartości nieprzekraczającej kwoty 2000 zł) bezpośrednio do Centrali NBP przesyłką pocztową lub kurierską na adres:
Narodowy Bank Polski,
Departament Emisyjno-Skarbcowy
ul. Świętokrzyska 11/21
00-919 Warszawa
z dopiskiem: „DES – wymiana”