Monety i banknoty choć powoli wypierane są na rzecz transakcji bezgotówkowych, nadal używane są przez szerokie grono Polaków.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych gotówka jest domeną osób starszych. Wśród osób powyżej 70 roku życia zaledwie 40 proc. badanych płaci bezgotówkowo przynajmniej raz w tygodniu (dla porównania młodzi dorośli w wieku 18-39 lat regularnie płacą kartą, telefonem lub zegarkiem).
Oto co należy zrobić ze zniszczonym lub zużytym banknotem. Taka jest wartość zużytych pieniędzy
Należy wymienić banknoty, jak również zniszczone monety, ponieważ przestają one być legalnym środkiem płatniczym, co może skutkować odmową ich przyjęcia przez każdego. Osoba posiadająca takie uszkodzone pieniądze jest zobowiązana do ich wymiany.
Trzeba pamiętać, że w niektórych sytuacjach sprzedawca ma prawo odmówić przyjęcia banknotu lub monety, zwłaszcza gdy są one zużyte lub uszkodzone. W przypadku gdy banknoty lub monety nie spełniają warunków wymiany w bankach trzeba złożyć stosowny wniosek.
Gdzie można wymienić zniszczone banknoty? Kiedy należy to zrobić? Czy za zniszczone pieniądze otrzymamy 100% ich wartości, a jeśli tak, to jakie warunki muszą być spełnione? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższej galerii.
