
Kleszcze wabią niektóre zapachy, a nawet urządzenia. Sprawdź, co przyciąga kleszcze i czy da się tego uniknąć!
Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pot
Kleszcze, podobnie jak inni krwiopijcy, jakimi są komary, wabi zapach ludzkiego potu, a także podwyższona temperatura ciała i wilgotna skóra. Kleszcze wyczuwają również dwutlenek węgla w wydychanym przez człowieka powietrzu. Dlatego na swoje ofiary najchętniej wybierają sportowców aktywnie ćwiczących na świeżym powietrzu, osoby otyłe oraz kobiety w ciąży.

Telefony komórkowe
Kleszcze wabi promieniowanie wytwarzane przez telefony komórkowe. Badanie polskich i czeskich naukowców z 2020 roku wykazało, że pajęczaki przyciąga pole elektromagnetyczne (EMF) o częstotliwości 900 MHz, czyli takie, jakie wytwarzają stacje radiowe, telewizyjne i telefoniczne oraz urządzenia mobilne. Dodatkowo badanie wykazało, że chętniej do źródeł fal elektromagnetycznych podążały kleszcze zakażone bakterią z rodzaju Rickettsia, która może powodować choroby takie jak gorączka Q czy gorączka plamista. Dlatego idąc na łąkę, do parku czy do lasu lepiej zostawmy telefon w domu.

Perfumy
Pajęczaki mają bardzo czułe zmysły, dzięki którym wyczuwają ciepło ludzkiego ciała, drganie podłoża, ruchy powietrza a także zapachy. Kuszące są dla nich szczególnie intensywne i słodkie zapachy perfum, żeli i dezodorantów np. waniliowe, karmelowe czy malinowe. Wychodząc na spacer nie używaj więc perfum, a do kąpieli i mycia stosuj kosmetyki bezzapachowe.